Home Bukuria Buzekuqet. Helmi qe puthim

Buzekuqet. Helmi qe puthim

940
0

buz-kuqVitet e fundit jane bere shume kerkime per te zbuluar nese buzekuqet kane permbajtje toksike ne to. FDA morri ne analize 400 buzekuqe te ndryshem nga firma shume te njohura dhe shume te shtrenja si L’Oreal, Mac, Maybelline, Chanel, Dior, Estee Lauder, Clinique, Rimmel etj etj dhe zbuloi se ato kane permbajtje TOKSIKE!

Edhe pse shume teste laboratorike jane bere nga ana e FDA per te zbuluar kete toksicitet, ata ende jane te pafuqishem per te kontrolluar tregun e produkteve kozmetike. Nivelet e Plumbit te gjendura ne buzekuqe jane ato qe kane alarmuar femrat ne gjithe boten. Por perse?

Nuk  ka doze te sigurt minimale per ekspozim ndaj Plumbit.

Qe do te thote edhe nese ekspozimi eshte shume i vogel, serish mbeteni  te rrezikuara. Pse? Sepse buzekuqi hahet nga ne dhe nuk qendron thjesht ne siperfaqe. Neurotoksiciteti qe ka Plumbi eshte i madh edhe ne doza te vogla, pra demton trurin e thene me fjale te tjera.

Ekspertet e shendetesise jane te sigurte se: Ekspozimi ndaj Plumbit  ne cfaredolloj doze eshte i pashendetshem.

Cilat jane efektet e padeshiruara qe shkakton Plumbi:

  • Neurotoksicitet, demton qelizat e trurit. Eshte lidhur me aftesine e te nxenit, menyrat e sjelljes.
  • Ul fertilitetin ne femra dhe meshkuj.
  • Jep crregullime hormonale tek femrat.

buzeuqetPor Plumbi nuk eshte elementi i vetem i rrezikshem, shqetesues ne buzekuqe. Nje buzekuq permban Krom, Cadmium, Magnez, Alumin, Parabene, Silikone.

Ekspozimi i vazhdueshem ndaj tyre, pasi mesatarisht nje femer aplikon rreth 14 here buzekuq ne dite rrit riskun e prekjes nga kanceri dhe shume probleme te tjera shendetesore.

Cfare duhet te mbani mend?

  1. FDA nuk ka asnje kontroll mbi industrine kozmetike. Nuk ka kontrolle sigurie.
  2. Ju hani me shume se gjysmen e buzekuqit apo liglossit qe vendosni.
  3. Metalet e renda si Plumbi grumbullohen ne organizem me kalimin e kohes.

Cfare duhet bere per te provuar pranine e Plumbit?

Ja nje truk i vogel se si te zbuloni nese buzekuqi juaj permban Plumb ose jo. Merrni nje leter alumini kuzhine dhe nga ana e shkelqyeshme lyejeni nje siperfaqe te vogel me buzekuq. Me pas fshijeni buzekuqin per 10 sekonda me nje kartopecete dhe nese shikoni ngjyre te zeze ne kartopecete: BUZEKUQI JUAJ KA PLUMB.

Kjo eshte nje prove te vogel e kryer ne kushte shtepie per t’ju demostruar ju se ku qendron ndryshimi mes nje Buzekuqi 100% Natyral dhe nje buzekuqi JO natyral, marka e te cilit nuk behet publike. prova-300x3001

Ne keto foto dallimi eshte i dukshem. Nese permban Plumb kartopeceta do te nxihet, pasi ta keni ferkuar me letren e aluminit.

Jane prova te thjeshta dhe detaje kaq thelbesore per ato qe na duken te parendesishme ne dukje. Buzekuqi ashtu si Rimeli jane dy nga gjerat qe duhet te zgjidhen  me me kujdes pas nje kremi hidratues te mire lekure.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here