Home Aktualitet Avokatët refuzojnë mbrojtjen e Dajtit, Krimet e Rënda njoftojnë Presidentin dhe KLD-n

Avokatët refuzojnë mbrojtjen e Dajtit, Krimet e Rënda njoftojnë Presidentin dhe KLD-n

565
0

dritan-dajtiGjykata e Krimeve te Renda ka njoftuar sot presidentin e Republikes, njeheresh kreun e Keshillit te Larte te Drejtesise duke kerkuar nderhyrje per gjyqin ndaj Dritan Dajtit, akuzuar per vrasjen e kater policeve gjate operacionit per ndalimin e tij ne Durres.
Seanca e radhes ne ngarkim te tij deshtoi serish, pasi nuk u paraqiten avokatet e perzgedhur si mbrojtes te tij.
Avokatët e caktuar nga Gjykata Maksim Haxhia dhe Fatmir Braka nuk janë paraqitur në seancë dhe kështu e gjendur para dhjetëra refuzimeve të avokatëve të caktuar kryesisht, për të marrë në mbrojtje të pandehurin Dajti, trupi gjykues kërkoi ndërhyrjen e presidentit Bujar Nishani, në cilësinë e kreut të KLD-së për zgjidhjen e situatës.
Vete Dajti ne seance akuzoi gjykaten per zvarritjen e procesit ndaj tij, ne nje kohe qe ai kerkon te gjykohet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here