Home Aktualitet Armet kimike, Walker, te Premten vendoset. Rama: Mos u alarmoni

Armet kimike, Walker, te Premten vendoset. Rama: Mos u alarmoni

590
0

syria-chemical--weaponVendimi për ti asgjësuar armët kimike siriane në Shqipëri është marrë dhe ai do të bëhet i ditur të premten”. Kështu ka deklaruar një personazh shumë i njohur amerikan Paul Walker, drejtor i programit “Green Cross International” për televizionin “Al Jazeera”, duke shtuar se do të transferohen pothuajse të gjithë agjentët kimikë në vendin tonë.

I pyetur nga gazetarja se pse u përzgjodh Shqipëria si destinacion për të bërë shkatërrimin e armëve kimike, Walker u shpreh: Këtë pyetje bëra edhe unë para pak javësh. Kush e kishte menduar Shqipërinë?

Shqipëria ka kaluar nëpërmjet një procesi të shkatërrimit të armëve në vitin 2007. Ata kishin një arsenal të vogël armësh kimike dhe Organizata për Parandalimin e Armëve Kimike, zbuloi se këtij vendi (Shqipërisë) iu deshën gjashtë muaj për të shkatërruar 16 ton të një agjenti të quajtur gaz mustard që iu ishte dhënë nga Kina.

Edi Rama
Kryeministri i vendit Edi Rama ka kthyer një përgjigje zyrtare në lidhje me mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike ne Shqipëri, duke u shprehur se, vendet e NATO-s, jane ende në diskutim dhe nuk jemi në kushtet kur duhet të marrim një vendim.

Gjate konferencës së perbashket për shtyp qe ka patur me komisionerin Fyle, Rama u shpreh se, ka diskutuar me sekretarin e Shtetit Amerikan për 30 minuta ne telefon, por ende nuk është marrë asnjë vendim.
“Kemi thënë përmes ministrit të Jashtëm, duke iu përgjigjur interesit të medias gjatë vizitës së tij në Francë se jemi kontaktuar nga SHBA dhe në këndvështrimin tim, e kundërta do të ishte shqetësuese që Shqipëria të mos kontaktohej
Ne jemi bashkë me vendet e tjera në një diskutim të brendshëm dhe nuk jemi në kushtet kur na duhet të marrim një vendim

Kryeminister për një çështje që janë në kontakt të gjitha vendet e NATO-s. Kemi thënë gjithashtu se në fillin e këtyre kontakteve ka pasur një bisedë mes meje dhe Sekretarit Amerikan të Shtetit për 30 minuta, ku kemi diskutuar për këtë cështje, dhe po ju them që nuk ka asnjë vendim dhe nuk ka asnjë transparencë më shumë se kaq që mund të bëhet për një arsye shumë të thjeshtë, sepse ne jemi bashkë me vendet e tjera në një diskutim të brendshëm dhe nuk jemi në kushtet kur na duhet të marrim një vendim”, u shpreh Rama.

Kryeministri i vendit tha se vendimi do te ndahet me publikun dhe me Parlamentin. Por ai e mbylli pergjigjen e tij per kete çeshtje duke rikujtuar se Shqiperia eshte anetare e NATO-s dhe se çarmatosja pa lufte e regjimit te Assad dhe ndalimi i importit te plehrave jane dy gjera qe nuk duhet t’i ngaterroje askush.

“Së pari, askush nuk duhet ta harrojë që Shqipëria është anetare e NATO-s dhe për rrjedhojë, mendoj se gjithkush duhet të niset nga ky fakt dhe nga objekti i këtij diskutimi, që është çarmatosja pa luftë në terren e një regjimi vrastar dhe të mos bëjë asnjë krahasim të mundshëm, sepse nuk ka një të tillë me pozicionin tonë shumë të qartë për të shfrytëzuar këto katër vite për të pastruar Shqipërinë nga plehrat, duke nisur nga ndalimi i importit të plehrave”, u shpreh Rama.

Rama tha se i ‘kujtoj te gjithe shqiptarëve se une jame ne krye te detyres per t’i sherbyer se pari, interesave dhe sigurise kombetare’.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here