Home Shendetesi 10 këshilla për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dielli

10 këshilla për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dielli

699
0

mbrojtja e lekures nen ekspozimin e diellit

Një: Gjithmonë përdorni një krem plazhi ose krem për lekurën e fytyrës që përmban një SPF të paktën 15.
Në këtë mënyrë ju do të keni mbrojtje maksimale, pa marrë parasysh nëse ju jeni në ose jashtë rrezatimit te diellit.
Dy: veshjet me material të dëndur ndihmojnë të shmangin rrezet UV më mirë se pambuku hollë
, veçanërisht nëse ato janë të lagështa. Shikoni në etiketat e veshjeve nëse tregojnë mbrojtje UV.
Tre: Vishni një kapelë sa herë që jeni te ekspozuar në diell, sidomos nëse lëkura juaj është delikate. Sugjerohet nje kapele me baze te gjërë ne mënyre që të mbroje fytyrën tuaj .
Katër: Aplikoni shumë krem plazhi për të gjithë lëkurën e ekspozuar. Mos harroni majat e këmbëve
dhe të pasmen e qafës.
Pesë: Ri-aplikoni kremin e plazhit shpesh. Edhe pse shumë marka pretendojnë të jenë
të papërshkueshëm nga uji, noti, fërkimi, ose edhe djersitja.
Gjashtë: Mbroni foshnjet duke i mbajtur ato krejtësisht larg rrezatimit te diellit. Cadrat e diellit dhe karroca e foshnjes jane thelbësore në raste ekspozimi të tyre në diell.
Shtatë: Mbani fëmijët larg nga dielli i mesditës, dhe inkurajoini ata që të veshin një bluze me mbrojtje UV mbi rroba-banjo.
Tetë: Vishni syze dielli. Rrezatimi UV afat-gjatë mund të dëmtojë sytë , duke çuar në katarakt.
Nëntë: Asnjëherë mos përdorni krem plazhi për të ekzagjeruar ekspozimin nën ndikimin e diellit.
Dhjetë: Përdorni krem plazhi me mbrojtje maksimale ose veshje me mbrojtëse UV në zonat e paekspozuara .

Previous articleProkuroria, 43 vite burg për 3 ushtarët profesioniste, shisnin C4
Next article20-vjecarja e vetevrare kishte lene nje leter: “Më falni për këtë që bëra, nuk është faji juaj”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here