Home Aktualitet YES, programi i studimit ne Amerike per nxenesit e shkolles se mesme

YES, programi i studimit ne Amerike per nxenesit e shkolles se mesme

18043
85

YES është një program për çdo nxënës të shkollës së mesme të interesuar për shkëmbim kulturor. PO, nxënësit kalojnë një vit akademik në SHBA. Atje ata jetojnë me familjet pritëse, ndjekin shkollën e mesme, angazhohen në aktivitete për të mësuar në lidhje me shoqërinë amerikane dhe të vlerave, ndihmojne Amerikanet në edukimin për vendet e tyre dhe kulturen, zhvillojnë aftësitë e udhëheqjes. Programi është plotësisht i financuar nga Departamenti i Shtetit të SHBA dhe të aplikimit dhe pjesëmarrja eshte e lirë. Për më shumë informacion, duke përfshirë detajet në lidhje me konkurrencën dhe të drejtën vizitoni faqen e e internetit te Ambasades Amerikane ne Shqiperi http://tirana.usembassy.gov/ ose kontaktoni në tirana@americancouncilssee.org.

Kriteret per te aplikuar per kete program jane:

1. Ne fillim te programit ju duhet te jeni nga mosha 15-17 vjeç
2. Te jeni te rregjistruar ne nje shkolle te mesme
3. Te keni nje mesatare notash 9 dhe asnje note ngelese
4. Te plotesoni kriteret e marrjes se nje vize te tipit J-1 Shiko ketu
5. Te jesh me shtetesi shqiptare, kosovare ose maqedonase

85 COMMENTS

 1. Pershendetje jam Fatjona Asani jam 16 vjec ne klasen e 10 ne gjimnazin PARTIZANI kam deshure te behem pjese e programit yess

 2. Pershendetje!Jam i intersuar te marr pjese ne kete konkurs.Jam ne klasen e 11ne shkollen e mesme Aleksander Moisiu .Kam lindur ne vitin 2001 dhe kam nje mesatare te larte !Posedoj nje certifikate nga Cambridge University te grades B2 te gjuhes angleze .Lutem te me kontaktoni per informacion te mëtejshëm mbi aplikimin!
  Faleminderit!

 3. Pershendetje
  Jom ni nxans ne klasen e 10 dua qe klasen e 10 ta perfundoj ne amerik si mund te aplikoj per te ardhur ne test i kam 14 vjet jom nga Lipjani
  Me rrespekt Donat Ibrahimi

 4. Jam Altina Gjini nxense e vitit the pare . Kam njohuri me gjuhen angleze , dhe jam e interesuar the aplikoj per burse per ne shtetet e bashkuara . A mund te me tregoni se si mund te aplikoj

 5. Vajza ime studion ne klasen e 9 eshte mire me mesime ne gjuhen angleze gjithashtu eshte mire jam e interesuar per studime ne amerike ju lutem me informoni cfar duhet te bej ju faleminderit ju lutem me kontaktoni

 6. Pershendetje! Jam nje nxenese ne klase te 10 dhe studioj ne gjimnazin jopublik Rogacionistet. Jam e interesuar ne njoftimin tuaj dhe dua te ju informoj se kam nje mesatare mesimesh mbi nente. Me pelqen gjuha angleze,kam ndjekur edhe nje kurs ne nivelin Upstream A2 dhe ne provimin e lirimit ne lenden e anglishtes kam marre 10. Uroj ta merrni ne konsiderate aplikimin tim.Faleminderit per kohen tuaj dhe mos hezitoni te me kontaktoni nese keni ndonje pyetje mbi te dhenat e mia! Gjithe te mirat!

 7. Pershendetje,jam nje nxenes ne klase te 10 dhe i vitit 2000.Vazhdoi gjymnazin per piktur dhe specializimin e deges sime tekstilin.E adhuroi gjuhen angleze dhe e zotroj ate me disa nivel kam punuarne kursin me te mire te qendres se jugut Smart Center me programe Eyes open A1,A2,B1,B2,gjithashtu dhe me Close up A1,A1+,A2, dhete mbrojtura me certifikat kombetare dhe nderkomtare nga Cambridge University…. Uroje te niset nje mesazh ne email tim!Good bless!!!

 8. pershendetje.jam silvios ballolli.dua te marr pjese ne kete konkurs.
  jam me kasen e 10 .
  dhe jam me rezultate shum te mira be mesime
  flas pothuajse mire gjuehen angleze.
  shpresoj te me kontaktoni mua .
  shum faleminderit.

 9. Pershendetje jam EVISA ne kl. 11 jam e interesuar te aplikoj ne Programin YES ne Tirane , ju lutem desha te dija daten e regjistrimit per vitin 2016 , jam ne pritje te informacionit nga ana juaj , faliminderit .

 10. Pershendetje jam Eronita ne kl 10 dua të aplikoj ne kete program sepse sot ka ardh dhe njoftimi ne shkollen tonë afati per Prishtin thuhet se eshte deri më 17 shtator
  pres njoftimin tuaj

 11. Pershendetje! Sapo u njoha me materialin tuaj,Jam Nxenese e klases 9-te,Shkolla "Ahmet Gashi" Tirane,Kam ecur shume mire me gjuhen "Anglisht",jam edhe aktiviste e mire,Do e konsideroja shans pjesmarrjen time dhe mbeshtetjen nga ky program!Ju faleminderit!Jam ne pritje
  ALDONA

 12. Pershendetje!
  Jam nxenese e klases se 9,kam deshire te aplikoj ne kete program,gjuhen e njoh pak a shum, do te isha e lumtur ne qoftese do te me kontaktoni ne email-in tim!

 13. Pershendetje!
  Jam bletina dhe jam 15 vjeqe desha te them se afati per aplikim ka mbaruar me 15 shtatore mesa e di une qe ka qen ne Prishtine pekatsisht ne Ulpian por a vazhdon ende ky program sepse dua te aplikoj. Ju lutem me njoftoni.

 14. Pershendetje!
  Jam Erblina nga Malisheva jam ne klasen e 10 shkenca natyrore dhe deshiroj qe ta vazhdoj shkollen e mesme dhe ta kryej ne SHBA,mund te me njoftoni me shum per detajet rreth ksaj.

 15. Pershendetje!
  Jam bletina nga komuna e fushe dhe jam ne kl e 10 nxense e shkelqyshme kosoves dhe jam e interesuare qe shkollen e mesme ta kryej ne SHBA ju lutem munde te me njoftoni se si te konkuroj ne kete program dhe kur duhet te kokuroj. Ju lutem me njoftoni.

 16. Pershendetja jam DoRJAN DOKAJ 16 VJEC DHE JAM NE KLASE TE 11 ..
  DUA QE TE VAZHDOJ SHKOLLE NE SHBA …
  JAM NJE NXENES MESATAR ,
  MESATARJA 8.4……
  FLAS DHE SHKRUAJ ENGLISH SHUM MIRE ,…
  DUA TE APLIKOJ PER TE STUDIUAR NE SHBA SI MUND TA BEJ KETE????
  FLM PER MIREKUPTIMIN

 17. Shume bukur mundesi edhe per ne.Pse jo dhe une do te doja nje mundesi te tille njoh shume mire gjuhen angleze studjoj viti i 14-te mesuesi……………

 18. Pershendetje jam Eri Pone jam 15 vjec dhe jetoj ne Durres kam klase e nente dhe dua ta vazhdoj shkollen e mesme ne SHBA jam nxenes i mire mesataren mbi 8,5 kimi e kam 10 dhe flas shume mire anglisht kam bere edhe 6 vjet kurs.Sapo te mbaroje provimet e lirimit do doja te aplikoja kjo behet ne ambasaden Amerikane???

 19. jam ne klase te 8 tek shkolla DERTLIU dhe dua te studjoj ne Amerik. jam e shkelqyer ne gjuhen angleze. ne qofte se e beni te mundur pjesemarrjen time ju lutem me kontaktoni ne e-mail tim si me lart.

 20. pershendetje
  jam nje nxenese e shkolles fillore dhe jam ne klasen e 8.
  me pelqen ky program kam deshir qe te jem pjes e ketij programi kur mund te aplikoj? ju lutem me jepni nje pergjigjje.
  me respekt Gona

 21. Pershendetje!
  Jam nje nxenese ne vitin e dyte te shkolles se mesme, vlore. Do doja te dija se ne cfare ore behen aplikimet ne universitetin Kristal Fier.
  Faleminderit!

 22. Pershendetje,jam Laura Ibishi nga Prishtina,jam 13 vjeqare ne klasen e tete.Deshiroj qe kur te mbaroj klasen e tete dhe te nente te vazhdoj shkollen e mesme ne AMERIKE,jam nxenese shembullore anglish di te flas te teren….Nese ma mundsoni dua qe klasen e nente te vazhdoj atje por nese nuk ben dua shkollen e mesme…

  Me respekt:Laura

 23. pershendetje jam 15 vjec dhe kam mbaruar klasen e nente do te doja shume te dija nese mund te vazhdoj gjimnazin ne shba dhe kohezgjatjen e ketij programi faleminderit!

 24. a mundet dikush ma n`detaje me pershkru menyren e aplikimit edhe normal qa duhet me plotsu per qit aplikim perpos vijueshmerin e klases 11 qe un e kom dhe jom ’96..????

 25. Pershendetje!Jam nje djale ne klasen e 9 .E flas dhe e shkruaj sh mire anglishten ,madje kte vit do ta mbroj nivelin .Do doja te behesha pjese e ketij programi .ju lutem me ktheni pergjigje nese mund te behem pjese e ketij programi.Ju faleminderit.

 26. hallo jom liza nga theranda ne kl 11 do doja t jem pjes me ket program nese mundem um pelqen shume gj angleze dua ta di edhe me shum ku mund te regjistrohemdhe tmarr pjes a?

 27. pershendetje : jam liridona dua të aplikoj per te vazhduar shkollen emesme ne amerik . Tash jam ne klasen e10 . Ku mund të aplikoj ju lutem me tregoni rreth kësaj qështje.

 28. pershendetje jam valmiri nxans i klases se 10 dhe do doja te isha pjes e ketij konkorimit me pelqen qe te shkoja te studjoj ne amerik dhe kam njohuri ne gjuhen angleze
  si mund te infermohem me hollsisht

 29. Pershendetje jam nje vajze nga Korca.Jam ne klasen e 11 dhe do doja te isha pjese e ketij konkurrimi.Kam njohuri ne gjuhen angleze dhe do me pelqente shume te isha pjese.A mund te vij ne Tirane dhe te regjistrohem.Ju lutem pres nje pergjigje

 30. une jam nje nxenes qe sapo kam mbaruar klasen e 10 gjimnaz dhe kam njohuri shume te mira ne gjuhen angleze.do te kisha shume deshire qe ta vazhdoja vitin e dyte ne shkolle ne amerike.desha te di se ku mund te aplikoj. faleminderit per mirekuptimin

 31. Pershendetje

  Une jam nje nx qe sapo ka mbaruar klasen e 10 gjimnaz, dhe kam njohuri shume te mira ne gjuhen angleze. Do doja te dija qe nqs fitoj mundesine te shkoj per studime ne amerike vitin e 3, do te thote kjo qe edhe provimet e matures duhet ti bej atje? apo rrezikoj te humbas vitin ketu ?
  Ju lutem ktheni pergjigje !
  Me respekt Denisi

 32. Jam Blerand Maliqi nga Kamenica dhe dëshiroj të shkoj në shkoll të mesme në Amerikë por nuk e di se si të kunkuroj ju lutem të shpjegoni më hollësisht si të aplikojmë.
  Me respekt Blerandi.

 33. Jam një nxënëse nga Mitrovica studioi në gjimnazin ” Frang Bardhi” në klasen e 10t. Kam njohuri te mirfillta ne gjuhen angleze.
  Dua te studioi ne SHBA,ju lutem më jepni mundësin te aplikoj në organizaten tuaj.

 34. Pershendetje jam nje nxenes ne gjimnaz ne klasen e 10 viti i par shkoll deshiroj te marr pjes ne ket program dhe kam shum deshir qe te shkoj ne amerik por nuk e di qka duhet te bej per ket gje ku duhet te aplikoj si duhet edhe qka do te bej ju lutem sa ma shpejt mem tregu ma hollsisht nese ka mundesi nga ju .

 35. pershendetje Tringa, mund te shikosh faqen zyrtare te ambasades amerikane te shkruar ne artikullin me siper. ata mund te japin pergjigje me te sakte persa i perket programit YES

 36. Pershendetje.Une quhem Selim jam 15 vjeqar vijoj mesimet ne shkollen e mesme Hamez Jashari ne klasen e 11 ne Skenderaj dhe kam deshiren per vijimin e mesimeve te metejshme ne SHBA .Dhe deshiroj ta di se ku mund te aplikoj ne Kosove.Jam nje foles i bukur i Gjuhes Angleze.Me respekt Selim Lushtaku

 37. Pershendetje, Jam Mark Gjokaj Nga Gjakova, Jam nxenes i Klases se Nente, Jam i interesuar te di a mund te aplikoj per shkuarje studimi ne amerike per vitin e ardhshem.
  Me Gjithe Rrespekt Mark Gjokaj.

 38. Pershendetje.Une jam Arita jam nga gjakova jam nje nxense ne shkollen e mesme ne klases e 12 ne mjeksi ,kisha pas deshir me dit a mundem me apliku per me shku ne amerik .
  Me respeket Arita

 39. pershendetje Naim
  Programi eshte vetem per nxenesit e shkollave te mesme. per te aplikuar duhet te shikosh adresen me lart por per kete vit besoj jane mbyllyr aplikimet

 40. Pershendetje

  Jam nje nxenes 18 vjeçar ne klasen e 12 nga Vushtrria. Jom i interesum me dit a mundesoni ju per me shku me studju ne fakultet atje apo veq per shkolla te mesme. Un jom nga dega shkencore dhe kisha dasht me shku me studju per telekomunikacion, e njoh anglishten mjaft mir. Ju faleminderit per mirkuptim =)

  Me respekt
  Naim Jusufi

 41. duhet te aplikosh te adresa qe eshte shkruajtur me lart, lexoje artikullin qe eshte publikuar ne ambasaden amerikane per kriteret dhe afatin e aplikimit.

 42. Pershendetje.

  Dua te studjoj ne SHBA ju lutem me jepni mundesine te aplikoj ne oranizaten tuaj.Jam nje nxenes qe studjoj ne klasen e 11 dhe deshiroj te vazhdoj klasen e 12 ne SHBA flas dhe shkruaj sh mire anglisht.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here