Home Bota Ukraine, ushtria ruse pushton 2 aeroportet e Krimeas

Ukraine, ushtria ruse pushton 2 aeroportet e Krimeas

435
0

krimea-airportNjerëz të armatosur kanë marrë kontrollin e dy aeroporteve të Krimesë gjatë orëve të para të ditës së sotme.

Bëhet fjalë për aeroportin e Sevastopol dhe atë të Simferopolit. Lajmi u bë i ditur nga ministri i Brendshëm i Ukrainës, Arsen Avakov, i cili shtoi se bëhej fjalë për një invasion ushtarak të Rusisë, në kundërshtim me të gjitha marrëveshjet ndërkombëtare.

Arsen Avakov në një postim në facebook tha se aeroporti i Sevastopol dhe ai i Simferopolit është bllokuar nga njësitë ushtarake të forcave detare ruse dhe e përshkruan si “pushtim ushtarak”, shkruan “The indipendent”

TURCHYNOV: RUSIA TE RESPEKTOJE INTEGRITETIN TERRITORIAL
Ndërkohë Presidenti i përkohshëm ukrainas Oleksandr Turchynov ka kërkuar një mbledhje urgjente me shefat e sigurisë së Ukrainës për të diskutuar rreth situatës në Krime.
“Rusia të respektojë integritetin territorial të Ukrainës. Rusia të mos nxisë separatizmin në krahinën autonome”- tha Turchynov.

KERKOHET MBLEDHJA E KS-së
Parlamenti i Ukrainës i ka bërë thirrje Moskës që të ndalojë çdo lëvizje që mund të minojë sovranitetin e vendit.
Ai u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe Russië që të mbështesin integritetin territorial të Ukrainës, në përputhje me memorandimin që kanë nënshkruar më 1994. Parlamenti po ashtu ka sugjeruar mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të diskutuar krizën.

Flota Ruse, e cila ka një bazë në Sevastopol, ka mohuar se forcat e saj janë të përfshira në kapjen apo bllokimin e aeroporteve.
Situata në rajonin autonom të Krimesë qëndron e tensionuar që prej javës së kaluar kur parlamenti ukrainas shkarkoi nga detyra ish-presidentin Viktor Janukoviç.

Gjatë ditës së djeshme protestues pro-rusë zaptuan ndërtesat e parlamentit dhe administratës së Krimesë duke kërkuar referendum për të ardhem ne vendit. Ata larguan nga detyra kabinetin qeveritar dhe vendosën në krye të vendit një kryeministër të ri.

Previous articleKalciumi, vlerat dhe produktet qe e permbajne
Next articleProtesta e furgoneve drejt kryeministrise, mbeshtetet dhe nga ish ministrat e PD

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here