Home Bota Terror ne Paris, mbi 150 te vrare dhe dhjetra te plagosur

Terror ne Paris, mbi 150 te vrare dhe dhjetra te plagosur

695
0

paris-attackParisi është mbërthyer nga terrori nga shtatë sulme në zemër të qytetit, ku kanë mbetur mbi 120 persona të vdekur. Ka pasur të shtëna me armë brenda një restoranti, dy shpërthimi pranë stadiumit “Stade de France” kur po luhej ndeshja miqësore Francë-Gjermani dhe të shtëna në një sallë koncerti, ku terroristët mbajtën peng shumë persona për disa minuta deri në ndërhyrjen e forcave të sigurisë.

Raportohet se ka të paktën 11 persona të vrarë në restorantin që ndodhet pranë redaksisë së revistës “Charlie Hebdo”, që ishte në shënjestër të një sulmi në janar të këtij viti dhe 15 të tjerë të vdekur në sallën e koncertit, thonë zyrtarët. Të shtëna janë dëgjuar dhe një lokal tjetër në Paris. “Jemi të gjithë të tmerruar dhe na u tha që të largoheshim sa më shpejt të ishte e mundur”, thotë Gilles Avel, 19 vjeçe, studente e cila po kalonte natën jashtë me miqtë e saj afër sallës së koncertit në Bataclan.

paris-attack121

Ora 08:20 Zëdhënësja e Prokurorisë: 7 nga 8 autorët e sulmeve terroriste kanë kryer sulm kamikaz

Ora 08:15 Mediat boterore thone se bilanci i viktimave deri me tani ka arritur mbi 120 te pajete, ndersa vetem CNN flet per nje bilanc edhe me tragjik prej mbi 150 viktima.

Ora 08:00 Sulmet në Paris, 153 persona të vrarë, dhjetra të plagosur
CNN raporton se 153 persona janë konfirmuar se kanë humur jetën dhe dhjetëra të tjerë kanë mbetur të plagosur pas sulmeve terroriste që ndodhën mbrëmjen e së premtes (13 Nëntor) në kryeqytetin francez. Ndërkohë që mediat të tjera të huaja raportojnë për një numër më të lartë viktimash por që ende nuk janë konfirmuar.

Ora 07:20 SHBA masa shtesë pranë zonave të ndjeshme në Nju Jork
Masa shtesë sigurie ka ndërmarrë dhe SHBA pas sulmeve në Paris, oficerë policie  të armatosur janë vendosur pranë pikave të ndjeshme në Nju Jork

ORA 02:05 Shpëtohen më shumë se 125 pengje
Forcat e sigurisë kanë arritur të çlirojnë më shumë se 125 pengje që mbaheshin në sallën e koncerteve Bataclan ku po mbante koncert grupi amerikan “The Eagles of Death Metal”. Salla e koncertit ka mbështetur revistën “Charlie Hebdo” pas sulmeve në janarin e kaluar. Dëshmitarët kanë deklaruar se një person i pamaskuar hyri në mes të sallës me kallashnikov dhe nisi të qëllonte.

ORA 02:00 Mbi 118 vrarë në Bataclan

Zv.kryetari i Bashkisë së Parisit thotë se të paktën 118 njerëz kanë mbetur të vrarë në sallën e koncerteve Bataclan.

ORA 01:45 Deri tani 6 terroristë të vrarë
Forcat e sigurisë kanë vrarë katër terroristë, tre në sallën e koncerteve dhe një në rrugët e Parisit, ndërsa dy terroristë kanë vrarë veten me shpërthim kamikaz.

ORA 01:35 Hollande tek salla e koncerteve, 100 të vdekur
Presidenti francez, Francois Hollande dhe zyrtarë të tjerë kanë shkuar në sallën e koncerteve Bataclan, ku mbaheshin peng dhjetëra njerëz. Një zyrtarë thotë për AFP se të paktën 100 njerëz janë të vdekur në sallë.

obama

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here