Home Teknologji Super jahti Azzam le pas ate te Abramovich

Super jahti Azzam le pas ate te Abramovich

1605
1

Superyacht Azzam është jahti më i madh në botë, me një gjatësi prej 180 metra. Jahti u ndërtua nga ndertuesi i jahteve luksoze Lürssen, ndërsa dizenjimi i jashtem dhe stili janë bërë nga Nauta Yachts. Dizenjimi i brendshem është bërë nga projektuesi francez Christophe Leoni , i cili ka projektuar një brendesi të sofistikuar dhe luksoze në stilin e Perandorisë. Jahti luksoz Azzam është në gjendje për të lundruar me shpejtësi prej më shumë se 30 nyje. Jahti është mundësuar nga një kombinim i dy turbinave me gaz dhe dy motorëve me naftë me një fuqi totale 94.000 kuaj fuqi.
Motor yacht Azzam është ndërtuar ndoshta për Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan, Emiri i Abu Dhabi dhe Presidentit të Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA – Arabe).

super-yacht3

super-yacht

super-yacht2

super-yacht4

1 COMMENT

  1. Azzam is something more than a yacht and one of the most impressive vessels built ever. Just wonder what will be the next yacht in the race of owning the largest and most expensive yacht in the world? Also what kind of people are thos, who invest billions of USD in just one yacht for entertainment.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here