Home Aktualitet Sherbimi Sekret Ukrainas pergjon nje bisede qe implikon separatistet ruse

Sherbimi Sekret Ukrainas pergjon nje bisede qe implikon separatistet ruse

345
0

scene-malaysia0airlines
Shërbimet Sekrete te Ukrainës, SBU, thane se kane pergjuar një bisedë telefonike në të cilin një lider rebel ka pranuar të shtënat poshtë avionit te Malaysia Airlines.
Regjistrimi, i cili SBU ka lëshuar me një transkript në YouTube, eshte nje biseede mes Igor Bezler, komandant i forcave rebele në qytetin e Horlivka, dhe një njeri i identifikuar si Vasili Geranin, një kolonel në agjenci GRU i inteligjencës ushtarake ruse.

Duke folur në rusisht, zëri i identifikuar informon “Geranin” Belzer se një avion është shtënë poshtë dhe se një ekip i është dërguar për të inspektuar rrënojat dhe të kërkojnë për të mbijetuarit.
Më vonë, dy burra të tjerë – duke përdorur noms de guerre “Major” dhe “Greek” – janë dëgjuar teksa konfirmonin se nje avion civil eshte qelluar dhe shprehen te habitur. Ata degjohen teksa shprehen se mund te ishte goditur nje avion mallrash ukrainas.

Previous articleQellohet me rrakete avioni i Malaysia Airlines, 295 te vdekur
Next articleNaço, Gjonit: “Nuk kam asgje personale”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here