Home Shendetesi Sa shpesh duhen lare floket?

Sa shpesh duhen lare floket?

997
0

hairNdoshta jo kaq shpesh sa ju thone dermatologet apo stilistet tuaj.

Loren Messy nuk i ka lare floket e saj qe nga viti 1980.Ajo nuk eshte hipi dhe as nuk i mban floket e saj te shkaterruara.New York-ezja me stilin e saj te vecante,biznesmene dhe autore librash ka floke te gjate e te bute me onde te rregullta.
Messy mban paster koken e saj dhe floket e fresketa me produkte qe nuk perfshihen ne linjen e shampove,por ajo thote se perdor produkte spastrimi shtepie si per shembull sode buke,leng limoni dhe uthull molle,te cilat mund t’iu kryejne shume mire pune.
Perpara se juve tju duket dicka e sikletshme,nese nuk arrini ta ndaloni,thjeshte mendoni qe sikleti juaj do vazhdoje vetem pak dhe pas disa kohesh do shihni ndryshimin e duhur.

Pra,sa shpesh duhet te lani floket? Cdo dite?
Dermatologet dhe stilistet bien dakort qe nuk eshte perhere e arsyshme qe floket te lahen cdo dite.’Floku eshte nje fiber’,thote Paradi Mirmirani,dermatolog dhe specialist per floket.
‘Mendoni nje fiber te leshte,sa me shume ta lani aq me keq do ta shikoni ate’,thote ai.Nuk keni pse te lani flokun tuaj cdo dite.
Floku juaj do te jete me i trashe,me elastik dhe me i zhvilluar nese nuk e lani kaq shpesh.Kjo ndodh sepse vajrat nga skalpi i kokes suaj nuk udhetojne poshte dhe nuk do duan te takohen me shampon nese ju i lani,ne te kundert floket tuaj do jene te thate,shton Heather Woolery nga universiteti i Majamit.
‘Kam degjuar shume njerez qe jane te fiksuar per t’i lare floket e tyre cdo dite’,thote Nick Arrojo,pronar I studios ‘Ajorro’ ne New York,stilist qe tregon se c’te veshesh gjate dites..’Njerezit mendojne se do te duken te piset,apo floket do kene arome te keqe,ndaj lahen edhe me shume se nje here gjate nje dite,por kjo eshte shume’.
Arrojo thote qe arsyeja e vetme qe floket mund te lahen perdite eshte sepse ato mbartin arome,por njerezit mund te perdorin shampo me elemente me te lehte.
Shampot me emer’Shampo ditore’,jane shampo qe permbajne detergjente te lehta ne perberjen e tyre.
Mirmiami pohon se etiketat ne keto shampoo jane kuptimplote.Ka 5 ose 6 lloje te ndryshme detergjentesh,ku ju merrni nje perzierje te ndryshme nga secila prej tyre..Nje kyc si zgjidhje e ketij problem eshte qe secila shampo duhet te perdoret sipas llojit te flokut qe keni.
Megjithate pudrat nuk eshte se duhet t’i zevendesojne gjithnje shampot,shprehet Woolery Lloyd.
Por ka dhe shume femra qe e lajne shume rralle flokun e tyre.Nje artiste nga Bruklin thote qe e lan flokun e saj te holle kacurrel 1 here ne jave pasi ne te kundert i thahet dhe elasticiteti i ondes se flokut shkaterrohet dhe nuk qendron me si me pare.
Disa njerez me floke kacurrele e lajne edhe 1 here ne muaj flokun e tyre dhe thjeshte e mbajne me elemente kondicionues te jashtem sa per ta patur te lagesht e me volum.
Edhe floket bazohen ne ndryshime te dukshme edhe sipas secilit etnicitet e race,ndaj shtohet edhe deshira per te patur shampo te ndryshme.
‘Si nje afro-amerikane gjithnje me kane mesuar qe flokun nese e lan shpesh gjate javes perhere do te dobesohet dhe demtohet,pohon Lori Pindar,administratore ne Universitetin Clemson.Gjate rutines se saj te perditshme ajo thjeshte perdor elemente kondicionues dhe asnje gje tjeter.
Nuk ka rendesi se cfare etnie jemi,ne duhet te reduktojme perdorimin e shpeshte te shampove.
Larja e perditshme e flokeve eshte e nevojshme vetem nese skalpi i kokes sone prodhon me shume sec duhet vajra,pohon Zoe Draelos.Shampo eshte me shume e demshme per flokun tone sesa e frytshme.Shkuma e shampos perbehet nga detergjente teper demtues qe ndikojne ne dehidratimin e flokut,dhe nuk eshte gje e mire teksa e shohim te krijohet shkuma,pasi ajo permban keto substancat e demshme.Shkuma na duket e mire vetem sepse e kemi marre si mesazh komercial neper media,thote Mirmiami.
Massey shihte qe floku i saj nuk kishte ndonje ndryshim,teksa ajo punonte ne nje sallon ne Hong Kong.Floket e mia ngjanin si nje balone e shfryre,vazhdon ajo.Nje shoqe i sugjeroi asaj te linte shampon dhe thjeshte te perdorte elemente kondicionues per floket.Me ne fund floket i qendruan ne menyre perfekte, si ansnjehere me pare.Pas 10 vitesh larg shampos,ajo hapi studion e saj,shkroi libra dhe u be nje heroine per shume femra,duke i shpetuar ato nga floket e rende kacurrel,ashtu sic Messey vete i kishte para 10 vjetesh.
Shume njerez i kane thene Massey-it qe pasi kane lene menjane perdorimin e shampos,floket kane marre nje tjeter forme me te bukur dhe te shendetshme.Ato kane perfituar nga vajrat e vete kokes se tyre,pasi floket i jane bere me elastik,me te shpeshte dhe jo me te thate e te ashper si me pare.
Te heqesh dore nga shampo nuk kerkon ndonje shpenzim te tepert ekonomik,thjeshte me nje luge gjelle sode buke dhe uje mund te pastrojme skalpin e kokes,ose dhe lengu i limonit gjate nje dite do te bente nje pune shume te mire.
Arrojo shton qe perberesit natyrale jane akoma me te mire per pastrimin e flokeve.Edhe interneti ju sherben mjaft mire per te marre receta te ndryshme sesi ju ti mirerembani floket tuaj,kete gje ka ndjekur dhe Bogna Mc Andrew nga Londra ne lidhje me floket e saj te gjate dhe te drejte.Ajo pohon qe floket e saj gjithnje ngjanin me mire kur ishin te piset,dhe perhere uronte te mbeteshin te tille edhe kur laheshin.Pas 6 javesh se lenuri shampon,ajo e dashuron flokun e saj.Birra eshte nje tjeter produkt pozitiv per flokun tuaj.Shampo eshte per skalpin e kokes suaj,ndersa kondicionuesit jane per flokun tuaj,shton Miriammi.Te gjitha keto nuk kane lidhje me higjenen e flokut tuaj,cdo gje ka lidhje dhe varet nga skalpi,lloji i flokut dhe sesi ju kujdeseni per te.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here