Home Aktualitet Qeveria Rama, ja emrat e ministrave

Qeveria Rama, ja emrat e ministrave

549
0

rama-kryeministerKryeministri i zgjedhur, Edi Rama publikoi dje, strukturën e re të kabinetit qeveritar, me 16 ministri, një zv.kryeministër që nuk do të mbajë tjetër post ministri, si dhe 3 ministra shteti, pa portofol. Pas konsultimesh të gjera, jo vetëm me aleatin kryesor, kreun e LSI-së, Ilir Meta, por edhe me modele të qeverive të huaja, Rama tha dje, para medias se: “është një strukturë, e cila është ndërtuar mbi bazën e një analize të hollësishme të strukturës ekzistuese dhe të gjithë degëzimeve të strukturës ekzistuese, që në këndvështrimin tonë përbëjnë një trupë me shumë parazitë brenda dhe kërkojnë një shkurtim drastik”.

“Gazeta Shqiptare” ishte e para që paralajmëroi ndarjen e disa prej dikastereve kryesore. Kështu, në fillim të këtij muaji, në një shkrim të saj, Gazeta lajmëroi ndarjen e Ministrisë së Ekonomisë, e cila tashmë do të jetë Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes dhe Ministria e Energjisë dhe Industrisë. Një tjetër ministri që u nda dhe që u lajmërua ishte edhe MTKRS.

STRUKTURA E QEVERISË “RAMA” (2013 – 2017)

Kryeministri Edi Rama
Zv/Kryeministri Edmond Haxhinasto

Ministritë:
1. Ministria e Financave Shkëlqim Cani ose Anastas Angjeli
2. Ministria e Brendshme Saimir Tahiri
3. Ministria e Mbrojtjes LSI
4. Ministria e Jashtme Ditmir Bushati ose Roland Bimo
5. Ministria e Integrimit Europian Klajda Gjosha
6. Ministria e Drejtësisë Spartak Ngjela ose Fatmir Xhafaj
7. Ministria e Zhvillimit Ekonomik,
Tregtisë dhe Sipërmarrjes Ilir Beqaj ose Mimi Kodheli
8. Ministria e Energjisë dhe Industrisë Ylli Manjani
9. Ministria e Zhvillimit Urban dhe
Turizmit Artan Lame ose Artan Shkreli
10. Ministria e Transportit dhe
Infrastrukturës Lefter Koka
11. Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit
Rural dhe Administrimit të Ujërave Edmond Panariti

12. Ministria e Shëndetësisë Klodiana Spahiu ose Petrit Vargu
13. Ministria e Arsimit dhe Sportit Shezai Rrokaj ose Ledi Shamku
14. Ministria e Mirëqenies
Sociale dhe Rinisë Vangjel Dule ose PS
15. Ministria e Kulturës Auron Tare
16. Ministria e Mjedisit Mark Frroku ose Eduard Shalsi

Ministrat e Shtetit:
17. Ministër për Inovacionin dhe
Administratën Publike Milena Harito
18. Ministër për Çështjet Vendore Ermonela Felaj
19. Ministër për Marrëdhëniet me Parlamentin Lindita Nikolla

STRUKTURA E QEVERISË “BERISHA”
1. Kryeministër
2. Zëvendëskryeministër dhe Ministër i Arsimit dhe Shkencës
3. Ministër i Punëve të Jashtme
4. Ministër i Integrimit
5. Ministër i Brendshëm
6. Ministër i Mbrojtjes
7. Ministër i Financave
8. Ministër i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës
9. Ministër i Drejtësisë
10. Ministër i Punëve Publike dhe Transportit
11. Ministër i Shëndetësisë
12. Ministër i Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanceve të Barabarta
13. Ministër i Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit
14. Ministër i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve
15. Ministër i Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujërave
16. Ministër për Inovacionin dhe Teknologjinë e Informacionit dhe të Komunikimit

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here