Home Bota Putin flet per vrasjen e ambasadorit rus ne Ankara

Putin flet per vrasjen e ambasadorit rus ne Ankara

753
0

hqdefault17-433x300Presidenti rus, Vladimir Putin ka folur për herë të parë për vrasjen e ambasadorit rus në Ankara ditën e sotme.

Putin, në një konferencë të jashtëzakonshme për mediat, tha se vrasja e ambasadorit rus është një provokim i pastër që kërkon të dëmtojë procesin e paqes në Siri.

“Dua të shpreh ngushëllimet e mia për familjen e ambasadorit. Ne kemi shumë pyetje dhe duhet t’u përgjigjemi një nga një. Kush e vrau dhe kush dha urdhër për këtë?!”, tha Putin.

“Ajo që mund të them tani është se vrasja e ambasadorit është një provokim i pastër për të dëmtuar procesin e paqes në Siri, të promovuar nga Rusia, Turqia dhe Irani ”, shtoi Putin, duke perjashtuar se Turqia ka gisht ne vrasjen e Andrei Karlov.

“E vetmja pergjigje qe mund te jape Moska per keto veprime eshte te distancohet dhe te luftoje kunder terrorizmit”, perfundoi Putin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here