Home Rajoni Perplasja per kishen e Dhermiut, Janullatos takon Tsipras

Perplasja per kishen e Dhermiut, Janullatos takon Tsipras

824
0

Janullatos-TsiprasKryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë Anastas është takuar këtë të martë në Athinë me presidentin e Greqisë, Prokopis Pavlopoulos dhe kryeministrin e dorëhequr, Aleksis Tsipras.

Takimi i klerikut të lartë me krerët e Greqisë, zhvillohet në klimën e krijuar në Shqipëri, për shkak të kishës së Dhërmiut dhe për shkak të deklaratave të palëve. Kryeministri në detyrë Aleksis Tsipras

ka përgëzuar dhe ka inkurajuar punën e kryepeshkopit në Shqipëri si lider i komunitetit ortodoks. Vetë Kryepeshkopi duke përdorur fjalët e Kolokotronit tha: “Në grekët jemi të çmendur, por kemi Zot të mençur”. “Ajo që njerëzit duan është e vërteta dhe dashuria dhe puna krijuese”, shtoi Kryepeshkopi. Në takimin mes kreut të ortodoksëve të Shqipërisë dhe zyrtarëve të lartë grekë janë diskutuar edhe çështje të minoritetit grek në Shqipëri

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here