Home Kosova Pavarësia e Kosovës, Gjermania kërkon njohje nga Serbia

Pavarësia e Kosovës, Gjermania kërkon njohje nga Serbia

611
0

Njohja e Kosovës nuk është kusht për fillimin e bisedimeve me BE-në për anëtarësim.
Por Rodrick Giceveter, deputet dhe anëtar i Këshillit të Bundestagut për punë të jashtme në BE deklaroi për gazetën “Blic” tha se Serbia duhet të njohë Kosovën deri në fund të procesit të anëtarësimit.
Giceveter tha se zgjidhja për Kosovën do të gjendet përmes dialogut me Prishtinën”.
Ndër të tjera deputeti i parlamentit gjerman dhe anëtari i partisë në qeveri, CDU-së nuk hodhi poshtë as idenë për ndarjen e Kosovës si zgjidhje përfundimtare të cilën të dy shtetet ta arrinin gjatë dialogut.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here