Home Kuriozitete Ora me e shtrenjte ne bote

Ora me e shtrenjte ne bote

1495
0

ore Një orë xhepi nga Patek Philippe, që tregon qiellin e natës mbi New Jork, u shit në ankand për 23.200.000 franga zvicerane në Gjenevë. Kështu, kjo është ora më e shtrenjtë në botë – dhe më komplekse.

Kjo orë është një primadonë e vërtetë: Me 24 funksione të ndryshme, Philippe Patek “Supercomplication” është ora më e komplikuar në botë, transmeton Telegrafi.

Ajo përbëhet nga 920 pjesë të veçanta, peshon gati një kilogram dhe vjen me funksione të tjera të tilla si një kalendar të vazhdueshëm, shfaqjen e fazave të hënës, kohën yjore dhe kohën e lindjes dhe perëndimit të diellit.

Previous articleDaniel Godelli shpallet kampion i Botës në peshengritje
Next articleKim Kardashian tregon vithet

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here