Home Aktualitet Ndërron jetë ambasadorja Çeke në Tiranë Market Fialkova

Ndërron jetë ambasadorja Çeke në Tiranë Market Fialkova

538
0

Ka ndërruar jetë në moshën 55-vjeçare ambasadorja e Çekisë në Tiranë Market Fialkova.

Burime nga policia bëjnë me dije se ambasadorja Fialkova është gjetur e vdekur rreth orës 00:30 të natës së mbrëmshme ndërsa dyshohet se vdekja e saj është natyrale.

Fialkova lindi në 27 mars të vitit 1956 në Pragë të Çekosllovakisë.

Aktivitetet e saj në politikë nisën në vitin 1977, kur nënshkroi Kartën 77 (deklaratë kjo e cila, gjatë regjimit komunist, solli krijimin e grupit më me influencë të aktivistëve të të drejtave të njeriut në Çekosllovaki)

Nga viti 1977 deri në vitin 1989 iu privua e drejta për të kryer studimet dhe për të filluar një karrierë profesionale të rregullt për arsye politike.

Prej vitit 1990, falë aftësive dhe formimit, ajo nisi punën si diplomate në Ministrinë e Jashtme Çeke. Deri në vitin 1994 punoi se kryediplomate çeke në Poloni.

Market Fialkova u emërua si ambasadore e republikës Çeke në Tiranë në vitin 2007 ndërsa më herët ka punuar si ambasadore në Poloni si ka qënë Sekretarja Personale e presidentit të Çekisë Vaclav Havel.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here