Home Sport Mourinio akuzohet për mashtrime tatimore gjatë kohës kur drejtonte Realin e Madridit

Mourinio akuzohet për mashtrime tatimore gjatë kohës kur drejtonte Realin e Madridit

667
0

Menaxheri i Manchester United, Jose Mourinho, është akuzuar për mashtrime në pagesat tatimore nga prokurorët spanjollë duke hetuar kohën e tij si trajner i Realit të Madridit.

Mourinho, i lindur në Portugali, është akuzuar në Spanjë për mashtrim në pagesat e taksave në vlerën prej 3.3 milionë eurosh midis viteve 2011 dhe 2012. Ai ende nuk ka komentuar pretendimin.

Një prokuror tha se ai nuk ka deklaruar të ardhurat nga përdorimi i të drejtave të tij të imazhit në mënyrë që të sigurojë një “përfitim të paligjshëm”.

Emrat e tjerë të mëdhenj në futboll janë akuzuar për mashtrime tatimore në Spanjë kohët e fundit, duke përfshirë yllin e Real Madridit Cristiano Ronaldo, i cili luajti nën drejtimin e Mourinios dhe ndan të njëjtin agjent si ai. Lojtari akuzohet se ka mashtruar autoritetet tatimore prej 14.7 milion euro, duke fshehur gjithashtu të ardhurat e tij nga të drejtat e imazhit.

Ai mohon akuzat dhe po kërcënon të largohet nga Spanja. Ylli i lindur në Portugali do të thëritet në gjykatë për rastin e tij më 31 Korrik.

Previous articleKomisioni Europian: Situata makroekonomike në Shqipëri për vitin 2017
Next articleLSI padit Kryeministrin Rama per thirrjen qe i beri policise

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here