Home Aktualitet Mark Zuckerberg martohet me te dashuren Priscilla Chan

Mark Zuckerberg martohet me te dashuren Priscilla Chan

606
0

Themeluesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg është martuar me të dashurën e tij në një ceremoni në Kaliforni.
Ceremonia e dasmës përfundon një javë të ethshme gjatë së cilës Zuckerberg futi në bursë aksionet e kompanisë në atë që njihej si oferta publike ose IPO.
Zuckerberg , 28 vjeçar u martua me Priscilla Chan, 27 vjeçe, nëntë vjet pasi çifti u takua në Harvard, ku Cukerberg themeloi Facebook-un në vitin 2004.
Çan, e diplomuar në mjekësi në Universitetin e Kalifornisë, ka marrë një “gurë të thjeshtë rubini” të disenjuar nga Zuckerberg .
Edhe pas ofertave publike të aksioneve të Facebook-ut, Zuckerberg mbetet aksionari më i madh i Facebook-ut me 503.6 milionë aksione, dhe ai e kontrollon kompaninë me 56 për qind të aksioneve të tij. Aktualshit kompania e tij vlerësoeht se vlen 100 miliardë dollarë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here