Home Aktualitet Llalla: Po hetojme dosje qe do te ndikojne ne integrimin e Shqiperise

Llalla: Po hetojme dosje qe do te ndikojne ne integrimin e Shqiperise

357
0

adriatik-llallaKreu i akuzës Adriatik Llalla paralajmëron se shumë shpejt do të ketë rezultate edhe në hetimet që po kryhen tek personat me pushtet politik, hetime të cilat sipas tij do të ndikojnë në fatet e integrimit të Shqipërisë.

Nga tryeza e përbashkët me ministrin Tahiri për bashkëpunimin ndërinstitucional Polici-Prokurori, Prokurori i Përgjithshëm tha se organi i akuzës ka në proces hetimi dosje mjaft të rëndësishme.

“Kemi në proces hetimi mjaft raste të rëndësishme, të cilat nëse do të rezultojnë të suksesshme mund të kenë ndikim të rëndësishmë në ardhmen europiane të vendit. Ky bashkëpunim (prokurori-polici) është i shoqëruar edhe me raste konkrete suksesi. Janë vendosur përballë përgjegjësisë ligjore zyrtarë të niveleve të ndryshme, prokurorë, gjyqtarë, grupe apo struktura të ndryshme kriminale”, u shpreh kryeprokurori Llalla.

Këto deklarata kryeprokurori i bëri gjatë takimit për bashkëpunimin institucional prokurori polici, teksa i pranishëm në këtë takim Ministri i brendshëm Sajmir Tahiri kërkoi të mos lihen jashtë hetimit dhe dosje si ajo e 21 Janarit, Gërdecit, apo e ish-ministrit të Mbrojties Arben Imami. Lexoni të plotë shkrimin mbi fjalën e ministrit Tahiri në këtë tryezë

Ndërsa i pyetur se nëse personat nën hetim janë jashtë apo brenda parlamentit, Llalla shprehet se shumë shpejt do ketë rezultate, por hetimet e ndalojnë të publikojë emrat.

Përsa i përket Gjykatave, të cilat sëfundi janë akuzuar nga qeveria se me disa vendime të jashtëligjshme kanë liruar kriminelë, Llalla la të nënkuptuar se faktet për rastet e paraqitura nga Prokuroria dhe Policia e Shtetit kanë qenë të plota për të bindur gjykatat në vendimarrjet e tyre.

“Në raport me Gjykatat vlerësojmë se prokuroria, policia e shtetit i kanë të gjitha mundësitë që të bindin në prova dhe fakte gjykatat në vendimarrjet e tyre. Prokuroria është e prirur të ofrojë mbështetje për strukturat policore sa i përket zbatimit të ligjit. Kjo është mënyra e vetme për të pasur rekorde pozitive përpara Gjykatës”, u shpreh kryeprokurori.

Bashkëpunimi i organit të akuzës me Policinë e Shtetit, sipas kryeprokurorit Llalla i ka dhënë sukses luftës kundër krimit dhe korrupsionit dhe ka shmangur dekonspirimin e hetimeve.

“Vlerësoj komunikimin e shpejtë dhe korrekt për kryerjen e veprimeve të para hetimore. Konstatohet se falë këtij koordinimi ka ulje të ndjeshme të dekonspirimit të veprimeve hetimore. Po kështu ka rritje të efektivitetit të shpejtësisë së hetimit, rritjes së cilësisë së referimit të veprave penale, mënyrave të kërkimit dhe marrjes së provave. Së bashku kemi arritur të realizojmë operacione shumë të rëndësishme ndër të cilat ka pasur goditje të grupeve dhe strukturave të ndryshme kriminale. Nga ana tjetër duhet pranuar se ka edhe problematikë të cilën punojmë bashkarisht dita ditës ta zbusim apo ta eleminojmë.

Sfida jonë e përbashkët mbetet përballja me krimin, normalisht nuk është një sfidë e lehtë, por plotësisht e përballueshme nga ana jonë”, përfundoi Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla.

Tryeza “Bashkëpunimi ndërinstitucional Polici – Prokurori”, u organizua nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe Prokuroria e Përgjithshme, ku të pranishëm ishin edhe drejtues të lartë të Prokurorisë dhe Policisë në qendër dhe qarqe. Të ftuar në aktivitet ishin shefat e misioneve PAMECA dhe ICITAP.

Previous articleDeshmitari i avionit kercenohet: “Te fshijme ty e familjen”
Next articleNdalohet anija me 48 tone cigare

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here