Home Auto Lamborghini Urus është një koncept SUV i projektuar nga Lamborghini

Lamborghini Urus është një koncept SUV i projektuar nga Lamborghini

851
0

Lamborghini Urus është një koncept SUV i projektuar nga Lamborghini, zbuluar në Auto Show e Pekinit më 23 Prill 2012. Emri vjen nga paraardhësit e eger të bagëtisë, i njohur gjithashtu si bizon.

Koncepti SUV i Lamborghini Urus do të jetë shumë më i lehte, rreth 100 kg (220 lb) me pak sesa disa SUV te tjere për shkak të përdorimit të gjerë të fibrave të karbonit, edhe pse ajo është e bazuar në të njëjtën platformë si Audi Q7, EXP Bentley 9 F, Porsche Cayenne, dhe Volkswagen Touareg.
Super Urus do të pajiset me nje motorr Audi me fuqi 584 bhp (435 kW; 592 PS), 5.2 litra V10 që përfshin një motor elektrik. Urus është përafërsisht 16 feet (4,9 m) i gjatë, por vetëm rreth 5,5 feet (1,7 m) i larte.
[portfolio_slideshow id=10829]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here