Home Kuriozitete Ja cilët janë 100 njerëzit më me ndikim në botë

Ja cilët janë 100 njerëzit më me ndikim në botë

816
0

Njeriu më me influencë në botë, sipas “TIME Magazine” është ekzekutivi i Google-it, Wael Ghonim, i njohur si zëdhënësi i revulucionit. Wael Ghonim mishëron të rinjtë të cilët përbëjnë shumicën e shoqërisë në botë.100 njerëzit më me ndikim në botë janë artistë dhe aktivistë, reformatorë dhe hulumtues, kryetarët e shteteve dhe kapitenët e industrisë. Idetë e tyre kanë sjellë shkëndija dhe mospajtim në dialog dhe ndonjëherë edhe revolucion.Në këtë listë prej 100 personazhesh publikë vihet re emri i themeluesit të Facebook-ut, Mark Zuckerberg, i renditur i 6-ti. Gjithashtu në 10 vendet e para pozicionohet kancelarja gjermane Angela Merkel dhe themeluesi i Wikileaks, Julian Assange.Në këtë listë, zhgënjen presidenti i Amerikës Barack Obama, i cili pozicionohet në vendin e 86. Risia e kësaj renditje është listimi në vendin e 40 të Prince William dhe Kate Middleton.100 njerëzit më të pushtetshëm të botës janë publikuar nga Time për tetë vjet rresht dhe në çdo vit, në listë nuk mungon Oprah Winfrey. Time thotë se arsyeja përse ajo është gjithnjë e pranishme është pasi përfaqëson një dozë të madhe pushteti në fushën e saj dhe vërtet i ndihmon njerëzit ta jetojnë më mirë jetën e tyre. Yje të tjera të listës janë aktori Colin Firth, shkëlqimi i futbollit argjentinas Lionel Messi, dhe për çudi të disave edhe ylli i popit, Justin Bieber.Jons e revistës Time thotë se përkundër shumë njerëzve që besonin se djaloshi do ta kishte famën të shkurtër, ai vazhdon të jetë një sensacion. Ndërsa dasma e tyre është vetëm ditë larg, prince Uilliam dhe e fejuara e tij, Kate kanë kapur vëmendjen e botës. Bëhet fjalë për një histori përrallash, sidomos nga ato që i pëlqejnë Hollivudit me një “happy ending”.Lista e 100 të pushtetshmëve përshin dhe aktivistin Wael Gonim, lajmet e të cilit në rrjetet sociale frymëzuar revolucionin në Egjipt, por edhe doktorin japonez Takeshi Kanno, i cili refuzoi të largohej pa ndihmuar viktimat e tërmetit dhe cunamit të 11 marsit. Politikanët nuk mbeten asnjëherë jashtë listës së Time.

Lista

1.    Wael Ghonim
2.    Joseph Stiglitz
3.    Reed Hastings
4.    Amy Poehler Actress
5.    Geoffrey Canada
6.    Mark Zuckerberg
7.    Peter Vesterbacka
8.    Angela Merkel
9.    Julian Assange
10.    Ron Bruder
11.    Lamido Sanusi
12.    Colin Firth
13.    Amy Chua
14.    Joe Biden
15.    Jennifer Egan
16.    Kim Clijsters
17.    Ahmed Shuja Pasha
18.    Aung San Suu Kyi
19.    Cory Booker
20.    Gabrielle Giffords
21.    Katsunobu Sakurai
22.    Michelle Obama
23.    Paul Ryan
24.    Ai Weiwei
25.    Rob Bell
26.    Fathi Terbil
27.    Dilma Rousseff
28.    Tom Ford
29.    Liang Guanglie
30.    Sue Savage-Rumbaugh
31.    Takeshi Kanno
32.    Nicolas Sarkozy
33.    Michele Bachmann
34.    Saad Mohseni
35.    Chris Christie
36.    Mattheë Ëeiner
37.    Lisa Jackson
38.    Jean-Claude Trichet
39.    Justin Bieber
40.    Prince William and Kate Middleton
41.    Joe Scarborough
42.    Blake Lively
43.    Hillary Clinton
44.    Muqtada al-Sadr
45.    Anëar al-Awlaki
46.    Kim Jong Un
47.    Saif al-Islam Gaddafi
48.    Hassan Nasrallah
49.    Nathan Wolfe
50.    Oprah Winfrey
51.    Sergio Marchionne
52.    Mahendra Singh Dhoni
53.    Felisa Ëolfe-Simon
54.    Esther Duflo
55.    Rain
56.    Larry Page
57.    Mia Wasikowska
58.    David Cameron
59.    John Lasseter
60.    Maria Bashir
61.    Mukesh Ambani
62.    Chris Colfer
63.    Major General Margaret Woodward
64.    Bruno Mars
65.    David and Charles Koch
66.    Hung Huang
67.    General David Petraeus
68.    Matt Damon and Gary White
69.    Cecile Richards
70.    George R.R. Martin
71.    Marine Le Pen
72.    Grant Achatz
73.    Feisal Abdul Rauf
74.    El Général
75.    Jamie Dimon
76.    Heidi Murkoff
77.    Sting
78.    Jonathan Franzen
79.    V.S. Ramachandran
80.    Michelle Rhee
81.    Mark Ëahlberg
82.    Rebecca Eaton
83.    Xi Jinping
84.    Kathy Giusti
85.    Arianna Huffington
86.    Barack Obama
87.    Lionel Messi
88.    Azim Premji
89.    Aruna Roy
90.    Ray Chambers
91.    Scott Rudin
92.    John Boehner
93.    Derrick Rossi
94.    Hu Shuli
95.    Benjamin Netanyahu
96.    Ayman Mohyeldin
97.    Charles Chao
98.    Bineta Diop
99.    Dharma Master Cheng Yen
100.    Patti Smith

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here