Home Shendetesi Efekti i Coca Coles ne trupin tone per 60 min

Efekti i Coca Coles ne trupin tone per 60 min

1072
1

colaA e keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me trupin tuaj, pasi ju pini një kanaçe me Coca Cola? Një studim i ri ka zbuluar reagimin që ajo jep për një orë pas konsumimit, nga gllënjka e parë, e deri në 60 minuta pas mbarimit.

Grafiku i hartuar nga “Renegade Pharmacist” është ndarë në disa faza të veprimtarisë së përmbajtjes së Coca Colas në organizëm.

Në 10 minutat e para: Një sasi prej 10 lugësh çaji me sheqer godasin sistemin tuaj. (100 % e sasisë të rekomanduar për të marrë në ditë). Ju nuk vjen për të vjellë nga ëmbëlsira dërrmuese sepse acidi fosforik shkurton shijen duke e lejuar atë që sistemi juaj ta përballojë.

Pas 20 minutash: Niveli i sheqerit në gjakun tuaj është rritur ndjeshëm duke shkaktuar një shpërthim të insulinës. Mëlçia juaj përgjigjet duke kthyer çdo sasi sheqeri që mund të kapë në yndyrë.

Pas 40 minutash: Përthithja e Kafeinës është e plotë. Bebja e syrit tuaj zgjerohet, tensioni juaj i gjakut rritet, si një përgjigje mëlçitë tuaja kapin më tepër sheqer në gjakun tuaj. Receptorët në trurin tuaj janë bllokuar duke iu parandaluar si të qenurit të përgjumur.

Pas 45 minutash:Trupi juaj fillon prodhimin e dopaminës duke stimuluar qendrat e kënaqësisë në tru. Fizikisht kjo është e një mënyrë sesi heroina funksionon.

Pas 60 minutash: Acidi fosforik lidh kalcium, magnez dhe zinkut në zorrën tuaj më të ulët, duke siguruar një nxitje të mëtejshme në metabolizmin.

Kjo e përbërë nga doza të larta të sheqerit dhe ëmbëlsisë artificiale shton gjithashtu edhe sekretimin  urinar të kalciumit.

Ajo çfarë është e sigurt tashmë është se ju do t’u humbisni kalcium që është kryesor për kockat tuaja, por edhe vlera të tjera të rëndësishme për trupin tuaj.

1 COMMENT

  1. […] Grafiku i hartuar nga “Renegade Pharmacist” është ndarë në disa faza të veprimtarisë së përmbajtjes së Coca Colas në organizëm. Në 10 minutat e para: Një sasi prej 10 lugësh çaji me sheqer godasin sistemin tuaj. (100 % e sasisë të rekomanduar për të marrë në ditë). Ju nuk vjen për të vjellë nga ëmbëlsira dërrmuese sepse acidi fosforik shkurton shijen duke e lejuar atë që sistemi juaj ta përballojë. Pas 20 minutash: Niveli i sheqerit në gjakun tuaj është rritur ndjeshëm duke shkaktuar një shpërthim të insulinës. Mëlçia juaj përgjigjet duke kthyer çdo sasi sheqeri që mund të kapë në yndyrë. Pas 40 minutash: Përthithja e Kafeinës është e plotë. Bebja e syrit tuaj zgjerohet, tensioni juaj i gjakut rritet, si një përgjigje mëlçitë tuaja kapin më tepër sheqer në gjakun tuaj. Receptorët në trurin tuaj janë bllokuar duke iu parandaluar si të qenurit të përgjumur. Pas 45 minutash:Trupi juaj fillon prodhimin e dopaminës duke stimuluar qendrat e kënaqësisë në tru. Fizikisht kjo është e një mënyrë sesi heroina funksionon. Pas 60 minutash: Acidi fosforik lidh kalcium, magnez dhe zinkut në zorrën tuaj më të ulët, duke siguruar një nxitje të mëtejshme në metabolizmin. Kjo e përbërë nga doza të larta të sheqerit dhe ëmbëlsisë artificiale shton gjithashtu edhe sekretimin  urinar të kalciumit. Ajo çfarë është e sigurt tashmë është se ju do t’u humbisni kalcium që është kryesor për kockat tuaja, por edhe vlera të tjera të rëndësishme për trupin tuaj. Read more at: https://lajmetshqip.com/efekti-i-coca-coles-ne-trupin-tone-per-60-min/ […]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here