Home Bukuria Dieta per dobesim, ja ushqimet qe duhet te konsumoni

Dieta per dobesim, ja ushqimet qe duhet te konsumoni

1507
0

dieta per dobesimKjo dietë e projektuar nga nutricionistia Angela Dowden, fokusohet në konsumimin e ushqimit  pesë herë në ditë.

Ju gjithashtu duhet të konsumoni pesë racione fruta dhe perime në ditë. Nga kjo dietë pritet të humbisni dy kilogramë në 2 javë.

Dieta përqëndrohet në konsumimin e ushqimit në intervale të rregullta pesë herë gjatë gjithë ditës. Gjithashtu ushqimi që hani duhet të përbëhet nga 80g fruta dhe perime në ditë, veçanërisht zarzavate që janë të larta në fibra dhe të ulëta me karbohidrate.

Kjo dietë mund të përfshijë një pjesë të vogël boronica, 1 kivi dhe kos pa yndyrë për mëngjes. Zieni pa lëvozhgë një fileto salmoni të kombinuar me sallatë perimesh për drekë dhe një rizoto me perime për darkë.

Pas mëngjesit konsumoni banane dhe 1 ose 2 orë pas drekës  një pjesë të vogël të arra dhe rrush të thatë.

Kjo dietë funksionon edhe nëse konsumoni një dietë të kufizuar për tre ditë të javës, para se të ndiqni një dietë të rregullt për katër ditët e tjera.

Një ditë e zakonshme në planin tre-ditor përfshin një vezë, një fetë e proshutë dhe një gjysmë banane për mëngjes, e ndjekur nga një filxhan gjizë në mesidë, një vezë të zier fort dhe ëmbëlsirë me oriz për drekë, proshutë 200g, një filxhan brokoli, 1/2 e një filxhani karrota pasdite, 1/2 e një banane dhe 1/2 e një filxhan akullore me vanilje për darkë.

Kjo arrin dietë arrin rreth 1.000 kalori dhe nuk është e dëmshme për shëndetin tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here