Home Aktualitet Deklarata e BE: Prioritet zbatimi i reformës në drejtësi

Deklarata e BE: Prioritet zbatimi i reformës në drejtësi

507
0

Ambasadat e Shteteve Anëtare të BE-së dhe Delegacioni i BE-së në Tiranë u bëjnë thirrje gjithë autoriteteve përkatëse që t’i përmbahen plotësisht angazhimit të tyre për zbatimin e reformës së drejtësisë që u votua njëzëri në parlamentin shqiptar rreth një vit më parë. Rivlerësimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve, siç parashikohet në legjislacionin që është rishikuar tanimë nga Komisioni i Venecias dhe Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë, duhet të fillojë. BE-ja kujton se progresi i besueshëm dhe i prekshëm i pesë përparësive kyçe, zbatimi i reformës së drejtësisë dhe në veçanti i ligjit të rivlerësimit janë thelbësore për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë.

Previous articleDua Lipa bashkëpunon me Chris Martin të Coldplay për një këngë të re në albumin e saj të ri
Next articleRuçi: Nese meta nuk dekreton qeverine do shkarkohet

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here