Home Aktualitet Besimtarët shqiptarë festojnë Bajramin

Besimtarët shqiptarë festojnë Bajramin

560
0

Besimtarët myslimanë në të gjithë vendin kanë nisur të festojnë që në orët e para të ditës së sotme ditën e shenjtë të Bajramit. 

Shumë prej tyre e kanë festuar me familjen në shtëpitë e tyre, ndërsa të tjerë duke u falur pranë xhamive të qyteteve të ndryshme.

Në Tiranë, besimtarët myslimanë janë lutur edhe në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ku kanë festuar nën tingujt e muzikës popullore.

Festime nëpër qytete

Ne të gjitha xhamitë e vendit, besimtaret myslimanë shqiptare kane ndjekur ceremonitë fetare për ditën e shënuar të kalendarit islamik, festen e Fiter Bajramit.

Besimtaret ne oret e para te dites jane grumbulluar prane xhamive dhe ne sheshet qendrore te qyteteve te medha dhe kane kryer faljen per diten e Bajramit si dhe kane

Ne Durres, Kavaje, Elbasan, Shkoder, Vlore, Korce, Gjirokaster, Berat e shume qytete te tjera te vendit sheshet qendrore jane mbushur nga besimtaret myslimane. Ata kane kryer rritin e faljes se namazit nje detyrim per cdo mysliman.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here