Home Aktualitet Arrestohet shqiptarja 54-vjecare: Vret biznesmenin grek dhe e gropos poshte pllakes se...

Arrestohet shqiptarja 54-vjecare: Vret biznesmenin grek dhe e gropos poshte pllakes se dushit

613
0
GREQI – Rrëfimi “Unë e vrava Tasos Cagaropulosin” vjen pas një marrje në pyetje për 24 orë rresht të “gruas merimangë”. Gruaja shqiptare 54-vjeçare rrëfeu se ajo dhe i dashuri i saj kishin vrarë biznesmenin. Ajo e prezantoi partnerin e saj grek 61-vjeçar si xhaxhai i saj në komunitetin e Dhiakoptusë. Evangjeli Zhaka përshkruhet si një vrasëse mendjehollë dhe e pamëshirshme nga personat që ishin të pranishëm në rrëfimin e saj.
Teksa tregonte që ajo ishte një bashkëfajtore “e thjeshtë” e krimit, ajo u shpreh se i dashuri i saj vdiq për shkaqe natyrore në shtator 2009, vetëm pak pas vrasjes së biznesmenit. Autoritetet vijuan hetimet për të vërtetuar nëse bashkëpunëtori kishte vdekur apo nëse gruaja 54-vjeçare po gënjente për t’i lejuar atij arratisjen. “Gruaja merimangë” rrëfeu gjithçka që kishte ndodhur atë natë. Natë e një vrasjeje mizore. Në fillim ajo u shpreh se i ofroi biznesmenit një lëng portokalli të cilin paraprakisht e kishte përzier me një qetësues për ta vënë në gjumë. Më pas, teksa ai kishte dremitur, partneri i saj 61-vjeçar e kishte goditur atë me një çekiç në kokë, ndërkohë që ajo e kishte goditur me thikë në qafë. Pas kësaj të dy e kishin marrë kufomën dhe e kishin futur në bodrum, kishin hapur një vrimë poshtë dushit dhe praktikisht e kishin groposur trupin.
Por teksa erdhi koha për të shpjeguar arsyet e një veprimi të tillë, 54-vjeçarja u tregua shumë e kujdesshme me rrëfimin e saj. Arsyet sipas saj kishin të bënin me diferencat ekonomike që ata kishin njëri me tjetrin dhe për faktin që ai shpesh e kërcënonte dhe ushtronte presion ndaj saj. Sidoqoftë, deklaratat e saj nuk e bindën policinë. Ata dyshonin se pas kësaj vrasjeje me gjak të ftohtë kishte më shumë njerëz të përfshirë. Sipas policisë, mënyra se si ata u përpoqën të hiqnin qafe kufomën, i përkiste procedurave të mafias. Evangjeli Zhaka u arrestua të shtunën në Loca dhe do të akuzohet për vrasje. Duhet përmendur gjithashtu se për “gruan merimangë” janë lëshuar 10 urdhër-arreste dhe tre dënime për mashtrim, grabitje dhe vjedhje.
***
Policia e Atikës mori në pyetje të shtunën një grua shqiptare për vrasjen e biznesmenit grek, trupi i të cilit u gjet një javë më parë poshtë dyshemesë së banjës në një banesë në Diakofto. Policia e arrestoi shqiptaren në një shtëpi ku po punonte si kujdestare për të moshuar. Gruaja ishte në kërkim që prej gjetjes së trupit të Tasos Cagaropulosit javën e kaluar, pasi ajo e kishte dhënë me qira shtëpinë ku u gjet kufoma. Cagaropuli mungonte që prej një viti në kohën që trupi i tij u gjet nga policia. Fillimisht gruaja e mohoi dijeninë për ngjarjen e ndodhur. Nga policia u bë e ditur se gruaja kishte qenë e dënuar më parë për vjedhje të të moshuarve për të cilët punonte si kujdestare.
Previous articleSpanja mund Hondurasin me dopjete te David Villas
Next articleKuvendi le pa shqyrtuar kandidaturat per Gjykaten e larte, Skadon afati.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here