Home Aktualitet Aleanca Kuq e Zi kunder regjistrimit te popullsise mbi baza fetare

Aleanca Kuq e Zi kunder regjistrimit te popullsise mbi baza fetare

577
0

Aleanca Kuq e Zi, në kuadrin e udhëtimit nëpër qytetet e Shqipërisë për mbledhjen e firmave në peticionin kundër regjistrimit të popullsisë mbi baza etnike e fetare është ndalur dot në Qytetin Studenti, në kryeqytet.

 

Në një tubim të organizuar në sheshin “Demokracia”, ka vijuar firmosja e peticionit nga studentët. Përfaqësuesit e Aleancës Kuq e Zi u shprehën se është e turpshme shtija e kombësisë me para dhe bënë thirrje për regjistrime dhe jo falsifikime.

 

Kujtojmë se në mënyrë që ky peticion të shndërrohet në një nismë ligjore duhet të ketë mbledhur të paktën 20 mijë firma nga qytetarët.

 

 

******
Përfaqësuesit e Aleancës Kuq e Zi ndodhen sot në qytetin e Ebasanit. Ata kanë ftuar të gjithë qytetarët të nënshkruajnë peticionin kundër regjistrimit të popullatës mbi baza etnike dhe fetare.
Alenaca Kuq e Zi ka vendosur sot të jetë në qytetin e Elbasanit, me rastin e Ditës së Verës, ku do të ketë një numër të madh njerëzish, të cilët kanë vendosur të festojnë në këtë qytet. Sipas Aleancës Kuq e Zi, maratona do të vijojë në çdo qytet, sepse sipas saj nuk do të tolerojnë falsifikime të kombësisë, ku kanë nënvizuar se me anën e këtij peticioni do t’i jepet fund njëherë e mirë falsifikimit të kombësisë shqiptare.
Për t’i bërë edhe këta qytetarë pjestarë të nismës kundër regjistrimit etnik fetar, përfaqësuesit kanë theksuar se është koha për për integritet kombëtar.
Kujtojmë se javën e kaluar, ata kanë qenë të pranishëm në qytetin e Vlorës dhe personi i parë që ka firmosur këtë peticion ka qënë nënkryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Kreshnik Spahiu.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here