Home Aktualitet 21 Janari: Berisha deshmon ne komisionin hetimor

21 Janari: Berisha deshmon ne komisionin hetimor

550
0

Kryeministri Sali Berisha dëshmoi sot në komisionin hetimor parlamentar, ndërsa e quajti ngjarjen e 21 janarit grusht shteti, organizuar sipas tij nga trojka Rama – Ruçi – Gjinushi.

“Puçi i 21 janarit ishte një grusht shteti, i organizuar në përputhje me të gjitha rregullat e një akti të tillë të turpshëm i cili u paralajmërua në mënyrën më të përsëritur nga autorët e tij nga Rama, Ruçi dhe Gjinushi. Ishte një grusht shteti i cili u përgatit me frymën e një fondamentalizmi ekstrem duke shfrytëzuar trashëgiminë më të zezë, më negative të Partisë Socialiste” – tha Berisha

Partia Socialiste kurrë nuk ka ardhur në pushtet nëpërmjet votës së lirë, vazhdoi më tej kryeministri.

“PS është e vetmja parti e cila në Kongresin e qershorit ’90, do të sanksionohej si trashigimtare e PPSH. PS në vitin 97 përdori dhunën dhe armët dhe të gjitha mjetet për të ardhur në pushtet. PS nuk bëri kurrë zgjedhje të denja për një vend”- tha kryeministri

Berisha mbrojti forcat e armatosura, ndërsa tha se ata janë një institucion i shkëlqyer, anëtarë i NATO-s.

Puçi, sipas kryeministrit Berisha nuk erdhi si një rrufe në qiell të hapur, sipas tij filloi me montimin, falsifikimin e videos ( Prifti-Meta) nga Rama me ndihmën e një persekutori të regjimit të vjetër.

Kryeministri dhë një serë përkufizimesh nga literatura të ndryshme mbi grushtin e shtetit.

Kryeministri Berisha, gjatë mbledhjes së Komitetit Ndërministror të Integrimit, vijoi me etiketimin e radhës si “grusht shteti” të demonstratës së 21 janarit. “Mblidhemi në një kohë kur Edi Rama, dy ministra të diktaturës hoxhiste, Gramoz Ruçi dhe Skënder Gjinushi, ndërmorën përpjekjen më kriminale, më të turpshme dhe më të paimagjinueshme. Bënë pucin e marrjes së pushtetit me dhunë, sulmuan me një skenar të parapërgatitur qeverinë legjitime të vendit, ku në vend të përfaqësuesve të popullit shqiptar do mund të uleshin banditë, njerëz të hurit e të drurit. Në vend të Bashës – Tom Doshi, në vend të Nishanit – Ngjela”. Sipas Berishës, në këtë mënyrë, “puçistët i kanë bërë vendit një tradhti të rëndë në sytë e mbarë botës. Kjo është një vulë e zezë në imazhin tonë, të cilin me përpjekje do bëjmë çdo gjë që ta kapërcejmë, ta përmirësojmë”. Berisha theksoi se çdo shqiptar po edhe miqtë e Shqipërisë panë tentativën për të përmbysur pushtetin me dhunë, por panë nga ana tjetër forcën e jashtëzakonshme të ligjit e të institucioneve shqiptare, panë se e drejta e qytetarëve shqiptarë për të protestuar u respektua plotësisht.
Ai vijoi mbrojtjen e Gardës dhe forcave të policisë në lidhje me demonstratën e opozitës, duke thënë se “përpjekja për të pushtuar institucionet e shtetit mori kundërpërgjigjen më të fuqishme. Policia dhe garda u dëshmuan shqiptarëve pathyeshmërinë e tyre në mbrojtje të institucioneve të vendit”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here