Liberalizimi i vizave: Rregullat dhe sanksionet ne rast se shkelen

Procesi i liberalizimit të vizave mes Shqipërisë dhe vendeve të “Shengen” nuk është vetëm një vendim me të drejta por dhe me detyrime të shumta. Vetëm dy muaj para ditës që shqiptarët do të lëvizin pa barriera gazeta “Tirana Observer” boton të gjitha sanksionet që kanë shtetasit shqiptarë nëse shkelin rregullat. Parlamenti Europian ka miratuar më 7 tetor raportin e eurodeputetes Tanja Fajon për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Shqiptarët e boshnjakët nuk duhet të kërkojnë vizë për të qëndruar në vendet e zonës “Shengen” për një periudhë të shkurtër kohe, ose më saktë për një periudhë maksimale deri në 90 ditë.
Rregullat
Ajo që do të ndodhë, ka shumë mundësi të jetë njëlloj me ç’ka ndodhur para gati një viti me shtetasit e Serbisë, Malit të Zi dhe të Maqedonisë. Për të mund të përfituar nga liberalizimi i vizës, duhet të kesh pasaportë biometrike, nëse nuk e ke, viza është e nevojshme. Pasaporta biometrike ka brenda një mikrocelulë (mikroçip) ku janë të regjistruara edhe shenjat e gishtërinjve.
Rregullat e reja do të vlejnë vetëm për ata që udhëtojnë për turizëm, mision, biznes, me ftesë të dikujt, për studime maksimumi për një periudhë tre-mujore. Me liberalizimin e vizave, shqiptarët e boshnjakët do të mund të lëvizin në hapësirën e Shengenit, që praktikisht janë të gjitha vendet e bashkimit Europian, me përjashtim të Britanisë së Madhe, Irlandës, si edhe në Zvicër, Norvegji dhe Islandë, maksimumi, për 90 ditë nga data e hyrjes, brenda një periudhe prej 180 ditësh (6 muaj).
Kjo do të thotë që mund të bëhen udhëtime të shkurtra, me kusht që kohëzgjatja e tyre të mos i kapërcejë të 90 ditët brenda një periudhe prej gjashtë muajsh (180 ditësh). Ata që udhëtojnë lirisht në vendet e zonës Shengen me pasaportë biometrike nuk duhet të dëshmojnë kushte të veçanta financiare ose administrative, megjithatë duhet mbajtur parasysh që mbeten në fuqi të gjitha rregullat standard për ardhjen e qytetarëve të vendeve të treta. Pra mund të ndodhë që kur mbërrin në kufi mund të të kërkohet që të dëshmosh shumën që ke parashikuar për shpenzimet e udhëtimit ose mund të të kërkohet që të tregosh saktë vendin ku do të banosh.
Sanksionet
Autoritetet kufitare të vendeve të zonës Shengen kanë të drejtë që të mos lejojnë hyrjen, nëse këto kushte nuk respektohen, dhe të marrin një vendim përfundimtar për sa i përket aprovimit për të hyrë në vend. Nuk duhet harruar që këto rregulla të reja do të vlejnë vetëm për të udhëtuar për periudha të shkurtra, nuk do të të japin mundësinë për të qëndruar më shumë se tre muaj ose për të gjetur punë. Për këtë duhet paraqitur kërkesa për një vizë afatgjatë pranë Ambasadës ose Konsullatës së vendit të zonës Shengen ku dëshiron të shkosh.

Vetëm 90 ditë
Me liberalizimin e vizave, shqiptarët e boshnjakët do të mund të lëvizin në hapësirën e Shengenit, që praktikisht janë të gjitha vendet e bashkimit Europian, me përjashtim të Britanisë së Madhe, Irlandës, si edhe në Zvicër, Norvegji dhe Islandë, maksimumi, për 90 ditë nga data e hyrjes, brenda një periudhe prej 180 ditësh (6 muaj). Kjo do të thotë që mund të bëhen udhëtime të shkurtra, me kusht që kohëzgjatja e tyre të mos i kapërcejë të 90 ditët brenda një periudhe prej gjashtë muajsh (180 ditësh).

Paratë e xhepit
Pra mund të ndodhë që kur mbërrin në kufi mund të të kërkohet që të dëshmosh shumën që ke parashikuar për shpenzimet e udhëtimit ose mund të të kërkohet që të tregosh saktë vendin ku do të banosh. Këto mund të ndikojnë që të të refuzohet kalimi i kufirit nëse polici kufitar krijon dyshime për qëllimet e vizitës jashtë vendi.

Punësimi
Nuk duhet harruar që këto rregulla të reja do të vlejnë vetëm për të udhëtuar për periudha të shkurtra, nuk do të të japin mundësinë për të qëndruar më shumë se tre muaj ose për të gjetur punë. Për këtë duhet paraqitur kërkesa për një vizë afatgjatë pranë Ambasadës ose Konsullatës së vendit të zonës Shengen ku dëshiron të shkosh.

Belgjika ofron ndihmë për heqjen e vizave
Belgjika do të mbështesë Shqipërinë si në kuadër të liberalizimit të vizave, ashtu edhe në etapat e tjera të procesit të integrimit evropian”, deklaroi dje zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm i Belgjikës, Steven Vanackere. Ky i fundit priti në një takim ministrin e Jashtëm shqiptar Edmond Haxhinasto, ku kanë diskutuar mbi çështje si forcimi i mëtejshëm i bashkëpunimit dypalësh, nxitja e investimeve belge, ecuria e procesit të integrimit evropian të Shqipërisë, liberalizimi i vizave si dhe zhvillimet më të fundit në rajon.

Ministri Jashtëm takon edhe eurodeputeten Tania Fajon

Haxhinasto në Bruksel, kryefjalë heqja e vizave

Gjatë vizitës në Bruksel, ministri i Jashtëm, Edmond Haxhinasto ka zhvilluar një sërë takimesh me zyrtarët më të lartë të BE-së. Haxhinasto ka zhvilluar një takim me Martin Sculz, kryetarin e grupit parlamentar Aleanca Progresiste e Socialisteve dhe e Demokrateve evropiane. “Ne patëm një takim shumë të hapur dhe shkëmbyem pikëpamje të frytshme. Ne analizuam vendimin e fundit të Parlamentit Evropian, të javës së fundit, për të  aplikuar një regjim vizash ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë. Ne e konsiderojmë këtë si një sinjal të mirë për të rritur marrëdhëniet ndërmjet Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian, për ta bërë jetën më të lehtë për shqiptarët, për të rritur shkëmbimet ekonomike ndërmjet Bashkimit Evropian  dhe Shqipërisë nga liberalizimi i vizave”, u shpreh Shulz pas takimit. “Patëm një mirëkuptim për nevojën që jeta politike në Shqipëri duhet të jetë institucionale në Parlament dhe të trajtohen ato çështje që na kualifikojnë si një vend, i cili po ecën normalisht drejt Bashkimit Evropian”, tha Haxhinasto. Gjithashtu, shefi i diplomacisë shqiptare, zhvilloi edhe një takim me eurodeputetin Italian Gabriele Albertini, ku kanë diskutuar për procesin e heqjes së vizave dhe situatën politike në Shqipëri. Nga ana e tij, përfaqësuesi i politikes se jashtme te PE, Albertini, konfirmoi  se Komisioni qe ai drejton ndjek me vëmendje situatën në Shqipëri dhe është një partner aktiv për kapërcimin e mosmarrëveshjeve aktuale politike ne vend.  Gjithashtu, Haxhinasto ka zhvilluar edhe një takim me eurodeputeten Tanja Fajon, me të cilën ka folur kryesisht për procesin e heqjes së vizave. Znj. Fajon u shpreh se beson në këtë proces kaq të prekshëm dhe kaq të shumëpritur për qytetarët shqiptarë, pasi dhe Sllovenia ka përjetuar me entuziazëm të madh procesin e integrimit evropian. Ajo vlerësoi të gjithë punën e bërë gjatë kësaj kohe nga autoritetet shqiptare, të cilët kanë lehtësuar punën me të dhënat bindëse që kanë raportuar gjatë gjithë kësaj kohe, tregues të ndryshimeve dhe investimeve të jashtëzakonshme në Shqipëri.

Martin Shultz
“Ne patëm një takim shumë të hapur dhe shkëmbyem pikëpamje të frytshme. Ne analizuam vendimin e fundit të Parlamentit Evropian, të javës së fundit, për të  aplikuar një regjim vizash ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë. Ne e konsiderojmë këtë si një sinjal të mirë për të rritur marrëdhëniet ndërmjet Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian, për ta bërë jetën më të lehtë për shqiptarët, për të rritur shkëmbimet ekonomike ndërmjet Bashkimit Evropian  dhe Shqipërisë nga liberalizimi i vizave”.

Xhani Pitella
“Kur bëhet fjalë për çështje madhore për mua nuk ka ngjyra politike. Unë jam socialist dhe kam miqtë e mi në Shqipëri, por mbështes gjithnjë çështjen e duhur që është heqja e vizave dhe integrimi europian i Shqipërisë. Te këto dy pika nuk ka diferencime grupesh politike. Duhet të ecim së bashku në Shqipëri dhe Europë, në mënyrë që të rinjtë shqiptarë të mund të udhëtojnë lirisht dhe që Shqipëria të afrohet gjithnjë e më shumë në BE”.

 

Komente (146)

 1. Pershendetje . Kam levizur shum kete vit ne disa shtete po me kan ngel dhe 15 dit dhe dua te iki perseri nga dhjetori po nuk e di si te veproj. duhet te kethehem ne daten 31 dhjetor per te mbyllur 6 mujorshin pavarsisht se ditet si kam ber apo te vazhdoj vitin 2015 dhe kam te drejt te ri 3 muaj . Ju lutem me ketheni pergjigje

 2. ika dje ne greqi per shkak se nk kisha garanci me vendosen kryq cfare do te thot kjo qe un nuk mund te levis me jashte shtetit ju lutem ktheni pergjigje

 3. Pershendetje .jam ne greqi me kan ngel dhe 15 dit me 20 dhjetor duhet te kthehem ne shqiperi a mund te kthehem ne janar apo duhet te pres 3 muaj,, ju faleminderit shum.

  • Lajmetshqip from Albania says:

   Pershendetje
   Mund te hysh dhe te dalesh sa here te duash me kusht qe te rrish vetem 3 muaj ne nje periudhe 6 mujore.

   • Ju lutem desha tju pyes kam marre nje apelas 5 vjecar ne Greqi dhe ka mbaruar ne dhjetor 2015 afati desha te di nese zhduket automatikisht nga sistemi apo duhet ce te gjej nje avokat edhe pse ka mbaruar afati i ndalimit sepse kam frike se me del gjate udhtimit ju lutem nje pergjigje me respekt …

 4. Pershendetje dua te di nese mund te iki tani ne fund vit . Kam ikur vjet ne 16 dhjetor dhe kam ardh ne 21shkurt pastaj ika prap ne 26 maj dhe erdha ne 13 gusht . Pastaj ika ne 21 shtator dhe erdha ne 13 tetor . Dua te di nese mund te leviz perseri se kam dit nga ky vit dhr nese mund te ri andej per te vazhduar vitin tjeter pa problem . Ne angjensi me than po mund te levizesh po duhet te ze dhe keto 5 ditet nga ky vit dhe vitin tjeter duhet te bej 85 jo 90 dit ju lutem dua nje pergjigje te sakt sa me shpejt

 5. persh., kam nje pytje., si duhet ta kontrolloj pashapotem ti a kam apelas apo jo, se me kan kapur nje here ne greqi the me kan vure apelas por kur i pyes te dogana shqiptare me thon se nuk ke gje , te lutem me ndimoni si mund ta di a me kan vene apelas apo jo , ju flm shume.

  • Pershendetje.Jam kapur nga policia franceze ne dhjetor 2014 me dokumenta fallco dhe jam kthyer ne shqiperi ,po ikja ne angli .A ka ndonje menyre per te ikur tani nga ?.A ndryshohet emri apo ndonje rruge tjeter ju lutem me ktheni Pergjigje .Faleminderit

 6. Kam shkelur vizen 3 minore kam 2 vjet qe skam skuar ne shqiperi dhe pashaporta me ka mbaruar si behet halli ka gjob per shkeljen e vizes ju faleminderit

 7. Nimet cekaj from Albania says:

  Pershendetje ju lutem a mund te marr nje informacion te sakte nga ju .une kam marre apelas ne shtetin e belgjikes per 3 vjet .edhe me kan thene nese 2 vjet nuk tenton te thyesh rregudhin …1 vit te falet nese mundeni me tregoni se cfar rregullit duhet te ndjek ta hjeke kete 1 vit aplas …ju faleminderit…

 8. Nje shenje ne pasaport kryq dhe shkronje F4 vec nje dite kam shkel pa dieniju luten nje pergjigje.me kthyen ne doganen ne hungari me dhan nje leter po qe ae kuptoj per qendrimin ktu apo jashte date 12-8-2014dhe u ktheva me 10 -11-2014…pastaj me 31-1-15 me ndodhi kjo..nuk me lan te kaloj….cfar duhet te bej

 9. dua te di per pashaporten kam nje apelas nga zvicra deri ne 2017 du te di vetem zvicren kam te ndaluar apo dhe evropen

 10. hysi from says:

  si muna me marr nje pasaport biometrik te shqipris ju lutem me ndihmoni

 11. pershendetie do doja te dia. . un qendrova ne itali 1 muai e gjys ne 2014 per vit te ri ika ne shqiperi e tn u ktheva prap ne itali po duet te rri …nje muai e gjys.. qe te plotesoi 3 muai 90 dit apo mund te rri 3 muai se hyri vit tieter

 12. Psh un para 2 vitesh e pak me ka kapur policia hollandeze me letra italiane fallco dhe kam ber 2 muaj burg dhe me sollen ne shqiperi ne holland me than qe isha i ndaluar per 2 vjet me shkel ne europ, dhe gjat ketyre 2 viteme skam ber asnje perpjekje qe me dal ne europ , por tani qe me ka mbaruar afati 2 vjecar me 24 janar te 2015 me kambaruar , dhe un para 2 ditesh vajta ne aeroport dhe pyeta qe a kam te drejt me dal dhe me than qe jo nuk ke te drejt , cfar duhet te bej un ne ket rast ju lutem me ndihmoni pasi sdi ku me u perplas qe me pyt ju pershendes

  • Te njejtin problem kam dhe une,kam marre per dy vjet espuls ne norvegji per letra italiane fallco,me tha ne per dy vjet,por pagina kalova dy vjet prape nuk kam te drejte te leviz ne europe.ju lutem me ndihmoni

   • duhet me shku te ambasada se nk hiqet automatikisht

    • pershendetje the me ndihmoni po patet mundesi? une kam dale nga shqiperia per ne angli qe ne vitin 2003 , kam ikur me shehngen deri ne belgjike dhe pashaporta vjeter me ka humbur ne belgjike , tash jam kthyer vullnetarisht nga anglia para se te ktheheja nxora carte the pashaport biometrike ne ambasade shqiptare ne angli , dhe pashaportin time e ka humbur ministria e brendshme angleze aksidentalisht , the fati mire i imi une u ktheva vullnetarisht me karten time biometrike , e anglia me ka dhene me shkrim qe vetem kam 1 vit expuls per angli , e pastaj kur arrita ne rinas me moren shenja gishtash nga gojthenat thone qe mund kem 5 expuls per ne shehngen me ndihmoni ju lutem po patet mundesi , per sqarim kontakti 0665515192 shume flm

   • arjan from Udine, Friuli, Italy says:

    Pershendetje,te njejtin problem kam dhe une, ne norvegji me thane qe ke vetem dy vjet, ke mundur ti japesh zgjidhje, cfare veprimesh duhet te bejme qe te anullohet espulsi?
    Faleminderit

 13. PERSHENDETJE.KAM MARRE NJE APELAS NE VITIN 2008 NE GREQI POR NUK KAM DHENE EMRIN TIM NQS SE IKI TANI KAM PROBLEME

 14. Pershendetje,gjeta faqen tuaj dhe mendova qe ta bej ktu kerkesen. Kam nje problem,kam jetuar 1 vit e 7 muaj ne zvicer,dmth kam kerkuar azil atje dhe pas ksaj kohe me kane kthyer..pas nja 5 muajsh qe erdha u nisa prap per zvicer nepermjet greqise pra kidha biler avioni athine-gèneve dhe shteti grek nk me la te kaloja + qe me ka vene ne pashaporte vule kthimi dhe shkronjen F Doja te dija a eshte apellas dmth ikspuls dhe nese po eshte vtm ne greqi apo ne gjith evropen Flm pres pergjigje Respekt
  Read more at: http://lajmetshqip.com/contact/

 15. Pasi paguan gjoben kur ke te drejte per te dal nga Shqiperia

 16. kam mare nje apelas ne greqi po bej 11 vjet qe ne 2004 mund te jete fshire apo jo mund te kaloj ne dogane ju lutem me ktheni nje pergjigje flm

 17. Ciao a tutti: jam ne ita me pasaport Po kam kaluar tre muaj dhe kam mbyllur fax dhe ka dal nulla osta. Ne albania Po doja te dija nese ka problem ne dogane te shkoj ta marr? Grazie

 18. Nuk jetoj ne shqiperi prej shum vitesh, por
  Dua te them shqiptaret duan te levizin ta Shikojn
  BOTEN
  Prandaj ju lutem shum qe te behen visat ne menyre pa diskutushme….
  Thank you very much
  VELI DEDA

 19. kam 1 problem shume te madh fillimisht kam shkuar ne itali atje kam qendruar 2 vjet me pas kam ardhur ketu ne Belgjike dhe ndodhem prej 1 viti gjithsej me behen 3 vjet ilegale ne europe ketu ne komunen e ketij qyteti qe jeton kam bere kerkese per martes me te fejuarin tim qe eshte Belg dhe nuk ma kane pranuar kerkesen nga Brukseli me kane dhene pergjgijen e fundit qe duhet te largohem tani afati eshte vetem per 6 dite ketu dhe duhet te largohem sepse ne te kunderten shkoj ne arrest dhe me pas ne Shqiperi,,,,dua te di nese me do me kene vene Ekspuls keta te Brukselit apo jo normale ne letren qe me derguan nuk ishte shkruar per kete gje por une nuk e di ndoshta ne kompjuter ne emrin tim me ka vene ekspuls jam shume e stresuar per kete gje sme pranuan te bej martes po me debojne ne nje menyre jo normale dhe me avokat sbesoj te bej pune kam shume pak dite koohe te qendroj ketu,cfar duhet te bej? te shkoj ne Shqiperii a mund te bej martes atje dhe te kthehem prap me te fejuarin ketu na kane shkatterruar me kete vendim,,,,me jepni nje pergjigje sa me te shpejte dhe te sigurt ju lutem,faleminderit.

 20. mbas 12 vitesh ne angli jam kthyer vullnetarisht ne vendlindje vetem britania e madhe me ka vendosur 1 vit expuls, si mund ta dije une a kam expuls per shenghen apo jo , ju lutem me ndihmoni shume flm per ndonje sqharim mund te kontaktoni 0665515192 me respekt xhevahir syla dob 17/05/1980 shume flm

 21. Dua te udhetoj per Itali dhe te qendroj 3 muaj. Kam hyre ne Nars 2015 dhe kam qendruar 20 dite. Nese shkoj ne netor 10 dite, a duhet te qendroj ne janar-mars 2016 80 dite te tjera? ne pritje te nje sqarimi nga ana juaj. FLM

 22. Pershnedetje do ja te dija kam ik pardje nga Macedonia sepse keshtu kisha bileten po faktikisht nk kisha graci per me Macedoni sepse nk do qendroja shume veq 2ore se kisha avionin per malmo sweden dhe per malmo kisha garanci dhe letra qe me persin sepse kam per te bere martes andej tani Macedonia nk me la te kaloj ne kufi dhe nk I merrete parasysh keto letra dhe mindesisht me ka vulosur pashaporten dhe siper me ka vua nje kryq tani ju liter mund te me ketheni nje pergjigje se dua te inoformacion sepse mua po presin atje faliminderit

 23. Julian Bali from Szeged, 19, Hungary says:

  Pershendetje. Une aktualisht kam 3 muaj qe jetoj ne hungari,por mbrenda 3 muaj e kam levizur. Vajtur ne shqiperi dhe kthyer. 03/10/2015 eshte hyrja e funfit ne hungari. Tani mundem te qendroj edhe 3 muaj nga hera e fundit qe kam hyre?? Ju lutem me ktheni pergjigje

 24. Artela Zeneli from Taranto, Apulia, Italy says:

  Pershendetje…do doja te me shpjegojet nese un qe bej 90 dite tani ne nentor a mund te kthehem perseri ne janar meqe hyn vit i ri…ju lutem se me duhet me patjeter..

 25. Doja te dija kam ikur ne greqi me daten 21.05.2015 dhe jam kthyer me 10 gusht 2015 tani qe te plotesohet 3 mujorshi , a duhet te jete 10 nentori apo 21 nentori si i numerojne ditet kto

 26. Persh…ju lutem me dihmoni nqfs keni mundesi….burri im ka mar apelasi ne doganen greke se pse kishte vul fallco…aj te dogana tha qe nuk ka te drejt te shkoj ne shtetet e bashkuar te europes…kjo gje dodhi para 1 viti dhe esht per 5 vjet denimi…tani ne duam te shkojm ne angli….por nuk e dim aka te drejt te shkoj ne anli…ka te bej gje apelasi qe mori me anglin???denimi shkon edhe per anglin????ju lutem ktheni pergjgje kush di naj gje

 27. Ju lutem desha tju pyes kam marre nje apelas 5 vjecar ne Greqi dhe ka mbaruar ne dhjetor 2015 afati desha te di nese zhduket automatikisht nga sistemi apo duhet ce te gjej nje avokat edhe pse ka mbaruar afati i ndalimit sepse kam frike se me del gjate udhtimit ju lutem nje pergjigje me respekt …
  Read more at: http://lajmetshqip.com/liberalizimi-i-vizave-rregullat-dhe-sanksionet-ne-rast-se-shkelen/comment-page-3/#comment-18067

 28. koli koli from Albania says:

  PSH Dua Te di kam mar apelas Ne greqi dhe ka 2vjet qe ka mbaruar .dhe kam shkuar Ne dogane greke me kan vene kryq qe do hek apelasi por un kam ndyshuar emrin dhe si mund Te veproj kur un apelasin e kam me emrin e pare

 29. Genta aruci from Rotherham, Rotherham, United Kingdom says:

  Pershendetje, kam pashaport italjane dhe jam ne angli..burri im ka marr nje expuls perpara qe te u martoshim. A mund te vi ne angli? Pres naj pergjgje. Flm

 30. Filip from Albania says:

  Pershendetje une quhem filip dhe jam nga Tirana deshe te pyes a mundem me qendruar 3 muaj ne europe pastaj me ardhe dhe me ik prap pas 10 ditesh dhe me qendruar dhe tre muaj te tjere behet kjo ju lutem me tregoni

 31. fiip brenda 3 muajve ke te drejt te hush e te dales sa her te duash po kaluan 3 muaj duhet te pritesh edhe 3 muaj te tjera

 32. Pershendetje une kam apelasi per 7 vjet ne greqi.jam i martuar me greke dhe kam dy femije.si mund te hiqet apelasi? Me ktheni ndonje pergjigjesh te di sì te veproj.

Lini nje koment

Mos e humbisni...

Lana Del Rey puth fansat e saj ne buze

Lana Del Rey puth fansat e saj ne buze