Home Teknologji Zvicer, ndertohet aeroplani qe fluturon me energji diellore

Zvicer, ndertohet aeroplani qe fluturon me energji diellore

616
0

138574Sistemi ajror diellor Solare Impulse 2 po zhvillon një teori sipas së cilës aeroplanët do të mund të fluturojnë në lartësi vetëm me energjinë diellore.

Eksperimenti ka nisur në Zvicër dhe është kryer nga piloti gjerman Markus Scherdel.

Xhiroja e madhe rreth botës do të nisë vitin e ardhshëm në mars në Abu Dhabi dhe do të zgjasë 4 muaj me 5 ditë për çdo fazë pa ndalesë. Lartësia e tij shkon 72 metra dhe kabina nuk ka pasojat e ngrohjes apo dukurive tjera atmosferike.

Impulsi diellore 2 funksionon nga energjia e mbledhur nga më shumë se 17.000 qeliza diellore të prodhuara pjesërisht me materialet e përgatitura në selinë italiane të Solvay në Bollate.

Aeroplani i është prezantuar publikut për herë të parë në Zvicër dhe gjatë muajit prill.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here