Home Teknologji WhatsApp rritet si një forcë e madhe në mediat e lajmeve!

WhatsApp rritet si një forcë e madhe në mediat e lajmeve!

639
0

WhatsApp po bëhet një nga mënyrat mbizotëruese në komunikim, sipas një studimi.

Por përdorimi i aplikacionit të mesazheve duket të ndryshojë shumë midis vendeve.

Në Malajzi, më shumë se 50% e të anketuarve thanë se kanë përdorur WhatsApp për lajme të paktën një herë në javë. Por në SHBA, shifra ishte vetëm 3%, dhe në Mbretërinë e Bashkuar ajo ishte 5%.

Raporti Digital News gjithashtu tregon se debati i Brexit ka çuar në rritjen e mosbesimit ndaj mediave në Britaninë e Madhe. U vërejt se vetëm 43% e të anketuarve deklaruan se lajmet mund të besoheshin – nga 50% vitin e kaluar.

Hulumtimi u krye nga Instituti Reuters për Studimin e Gazetarisë dhe mbuloi 34 vende në Evropë, Amerikë dhe Azi, përveç Tajvanit dhe Hong Kongut. Ajo u sponsorizua nga BBC dhe Google ndër të tjera.

Gjithsej 71,805 njerëz u pyetën nga YouGov në janar dhe shkurt për të gjeneruar të dhënat e tij. Facebook vazhdon të kryesojë, por WhatsApp është në rritje

Përqindja e njerëzve që përdorin çdo shërbim të paktën një herë në javë

Previous articleShteti Islamik hedh në erë xhaminë historike të Mosulit të ndërtuar në 1172
Next articleDurres, tritol zyres elektorale te LSI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here