Home Bota Vizita e Erdogan ne SHBA, perleshje me protestuesit

Vizita e Erdogan ne SHBA, perleshje me protestuesit

724
0

Gjatë vizitë së kryeministrit Rexhep Tayip Erdogann pranë  rezidencës së ambasadorit turk në kryeqytetin amerikan, ka ndohur nje ngjarje e pazakonte ku truprojat e Presidentit kane sulmuar disa protestues me flamujt kurd. Gjate perleshjes kane mbetur te plagosur disa vete dhe 2 te tjere jane shoqeruar ne polici.

The Guardian raporton se e tërë zënka shpërtheu kur sigurimi i Presidentit turk sulmoi disa protestues të cilët po mbanin në duar flamuj të partisë kurde, Partia e Unionit Demokratik.

Gjithashtu, thuhet se pikërisht në ato momente, Erdogan po qëndronte brenda ambasadës.

Gjatë ditës se djeshme, Presidenti amerikan Donald Trump priti në Shtëpinë e Bardhë Erdoganin, ku u diskutua për sfidat në luftën ndaj terrorizmit dhe problemit të kurdëve në Siri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here