Home Shendetesi Spitali Amerikan, zgjidhje për kancerin e mitrës dhe fertilitetin

Spitali Amerikan, zgjidhje për kancerin e mitrës dhe fertilitetin

779
2

Tashmë ka zgjidhje për femrat që kanë kancer në qafën e mitrës dhe ato që kane probleme me fertilitetin. Suksesi i obstetërve gjinekelog në Spitalin amerikan është në kurimin e 20 rasteve me kancer në qafën e mitrës në 2 vitet e fundit.

Ndërsa një ndër raste e rralla ishte një paciente e re, që ditën e hënë nga ndëryrja në këtë spital i janë hequr një sasi e madhe cistesh. Hakan Satiroglu, mjek gjinekolg në spitalin amerikan në Tiranë thotë se raste të tilla janë shndërruar në sukese për shkak të profesionalizmit të mjekëve dhe aparatuave moderne qe ekzaminojnë të tilla probleme që në fazat e hershme.
Edhe për familjet e reja, merr fund ankthi i mospasjes së një fëmije. Kohët e fundit me anë të Fertilzimit in vitro, 100 çifte janë bërë prindër me fëmijë të shëndetshëm. Madje në këtë rast, për femrat nën 30 vjeç, 62% e rasteve kanë rezultuar të suksesshëm. Edhe femrat mbi 40 vjeç në të cilat qëndron edhe vështirësia për të mbetur shtatëzën, 46% e tyre pas trajtimit kanë marrë zgjidhje.
Trajtimet bëhen edhe për meshkujt dhe fermat të cilët vuajnë nga çrregullimet seksuale. Një tjetër risi është ajo e ndëryrjeve kirurgjikale endro-skopike dhe laparaskopike, të nevojshme për trajtimet gjinekologjike. Ekipi mjekësor i këtij spitali ndjek kurimin nga shtatëzënia deri në lindje, nga problemet e thjeshta gjinekologjike deri në sëmundjet tumorale, që deri dje kanë qenë një sfidë për bluzat e bardha.

2 COMMENTS

  1. pershendetje ju falenderoi per t gjithe punen qe beni per problemet qe kane femrat, une jam nje vajz dhe perpara 2 vjetesh kam pas nje abortim dhe po kerkoi t bej femij dhe nuk po bie akoma shtatzane kam bere vizita dhe me thone qe eshte gjiyhçka ne rregull çfare mun t me thoni per kte gje a mund t me lini nje apuntament qe mund t vi t bej nje vizite te ju ju falenderoi dhe ju uroj pune t mbare.

  2. Para 3 muajve kunata ime ka qen shtatzënë por ka abertuar sepse i kan thene qe ki cist ne an te femis por mjeket nuk kan ndermarr asgje per largimin e kesaj cistee qfarr rekomandonii juu qe te beje per zgjedhjen e ketij preblemii ju lutem nje keshill ngaa juu faleminderitt nga zemraa

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here