Home Shendetesi Speci djeges, sekreti per jete te gjate dhe te lumtur

Speci djeges, sekreti per jete te gjate dhe te lumtur

807
0

speci djegesKërkime të bëra në Kinë kanë konstatuar se konsumimi i përditshëm i specit djegës në gatime ulin nivelin e vdekshmërisë me 14%.

Këto studime kanë zbuluar se konsumimi i specit djegës ndihmon në jetëgjatësi sidomos tek personat që nuk konsumojnë alkool dhe efektet janë më të mira kur speci djegës është i freskët dhe i pa përpunuar.

Një tjetër studim i ekipit të shkencëtarëve, të udhëhequr nga Clifford Woolf, profesor në Fakultetin Mjekësor të Universitetit të Harvardit ka arritur të dëshmojë efektet pozitive të kapsaicinës, e cila ndodhet me shumicë tek speci djegës.

Konsiderohet që kapsaicina ndikon në lirimin e endomorfinës në tru dhe kështu çon në përmirësimin e gjendjes shpirtërore te njerëzit të cilët hanë spec djegës apo ushqime të cilat e kanë këtë përbërës të dobishëm.

Previous article2 te vrare me kallashnikov ne qender te Vlores
Next articleSKANDAL! Gjalpi dhe djathi qe hame perdite eshte me vaj palme

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here