Home Shendetesi Si te largoni helmet e demshme dhe papastertite nga trupi

Si te largoni helmet e demshme dhe papastertite nga trupi

986
1

Deshironi te dukeni dhe ndiheni me mire?  Me detoksifikim do te ndiheni me mire, do te keni me shume energji dhe do te ndiheni shkelqyeshem! Detoksifikimi largon helmet e demshme dhe papastertite nga trupi. Ja se si!

 

Pini shume uje 

Uji ndihmon te largoni toksinat nga trupi. Pini te paken tete gota uje ne dite. Provoni te shmangni kafeinen, alkoolin dhe pijet e gazuara joalkoolike. Zevendesojini me uje!

 

“Agjeroni” nje here ne muaj 

“Agjeroni” nje here ne muaj. Pini vetem uje, lengje natyrale frutash apo leng perimesh. Kjo i ndihmon trupit qe te pushoje. Mos “agjeroni” kurre nese me pare nuk jeni konsultuar me mjekun!

 

Hani sa me shume fibra 

Ushqimi i pasur me fibra do te pastroje zorren e trashe. E rendesishme eshte qe rregullisht t’i pastroni zorret, sepse ne kete menyre do t’i largoni te gjithe materiet e demshme nga organizmi.

 

Pastroni melcine 

Pemet qe kane shije te ithet, si limoni apo grejpi jane te dobishme per pastrimin e melcise. Keto peme ndihmojne qe te parandalohet perhapja e toksinave edhe ne pjeset e tjera te trupit.

 

Hani fara kungulli

Farat e kungullit do te ndihmojne qe trupi te pastrohet ne menyre te natyrshme nga parazitet.

 

Beni ushtrime

Ushtrimet trupore jo vetem qe ngrehin temperaturen e trupit dhe rrisin furnizimin me oksigjen, por edhe djersitja gjate kohes se ushtrimeve cliron trupin nga toksinat.

 

Shmangni produktet e duhanit 

Te gjithe produktet e duhanit jane helme dhe te demshme per shendetin tuaj. Pirja e duhanit shkakton plakjen e parakohshme dhe semundjet.

 

Ushqimi i pasur me peme dhe perime 

Tentoni te jene peme, perime, frutat arrore, fara, bime bishtajore. Hani sa me shume ushqime te tilla, dhe me pak produkte te qumeshtit, grure dhe karbohidrate te rafinuara. Shmangni ushqimin e shpejte dhe te pashendetshem.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here