Home Kosova Shtyhen negociatat Prishtinë – Beograd

Shtyhen negociatat Prishtinë – Beograd

1340
0

Raundi i ri i negociatave midis Prishtinës dhe Beograd që duhej të fillonte sot në ora 17.30 në Bruksel është shtyrë për disa orë më vonë.

Lajmi bëhet i ditur nga burime diplomatike pranë Bashkimit Evropian, të cilat theksojnë se bisedimet janë shtyrë për ditën e nesërme.
Sipas mediave kosovare pala serbe ka bojkotuar takimi, për shkak të situatës së fundit në veriun e Kosovës.

Pala serbe kërkonte bisedime për pikat kufitare dhe veriun, dhe pasi ka mësuar se kjo nuk do të jetë temë diskutimi, ka refuzuar të hyj në takim.
Në raundin e sotëm të negociatave pritej të diskutoheshin çështja e telekomunikacionit, energjetika dhe bashkëpunimi rajonal.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here