Home Kosova Reagon BE, dënohet dhuna kundër KFOR-it në veri të Kosovës

Reagon BE, dënohet dhuna kundër KFOR-it në veri të Kosovës

507
0

Bashkimi Evropian ka dënuar dhunën ndaj pjesëtarëve të KFOR-it në pjesën veriore të Kosovës dhe iu bëri thirrje të gjitha palëve për përmbajtje.
Maja Kocijançiç, zëdhënëse e shefes së politikës së jashtme të BE-së, Ketrin Eshton gjatë fjalës së saj në Bruksel tha se Bashkimi Evropian i mbështet plotësosht përpjekjet e KFOR-it dhe EULEKS-it, për ta qetësuar situatën si dhe për heqjen e barrikadave.
Sipas saj barrikadat e kufizojnë lirinë e lëvizjes dhe duhet të hiqen.

Previous articlePërleshje mes KFOR-it dhe serbëve në veri, 17 të plagosur
Next articleShtyhen negociatat Prishtinë – Beograd

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here