Home Bota Avionet ruse provokojne me fluturime afer hapsires europiane

Avionet ruse provokojne me fluturime afer hapsires europiane

650
0

mig-31.jpg

NATO tha të mërkurën se kishte zbuluar një numër të madh të avionëve ruse që fluturonin afër hapësirës ajrore europiane në dy ditët e fundit, në një seri të “pazakontë” të incidenteve që solli bombarduesit ruse afer Portugalise.

Avionet – së paku 19 në të gjithe – të kujtojnë fuqine ajrore ruse në një kohë të marrëdhënieve të këqija mes Perëndimit dhe Rusisë që nga Lufta e Ftohtë. Avionet ushtarake rus kanë rritur ndjeshëm aktivitetin e tyre në Evropë që nga konflikti në Ukrainë, i cili ka filluar në fillim të këtij viti. Rasti i ka qene avionëve më shumë se 100 herë në vitin 2014. Por, një zyrtar i NATO-s tha se shkalla e incidenteve të fundit ka qenë më provokuese këtë vit .

Mbi Oqeanin Atlantik dhe në veri, Detin e Zi dhe Balltik, bombarduesit rusë, aeroplanë luftarakë dhe aeroplanë cisternë janë zbuluar duke fluturuar në hapësirën ajrore ndërkombëtare, ka thënë NATO. Nuk kishte inkursionet në hapësirën ajrore kombëtare, një shkelje të sovranitetit të cilat do të përforconin ndjeshëm seriozitetin e katër incidenteve, tri prej të cilave u zhvilluan të mërkurën.

mig-31

nato-russia-activity.jpeg

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here