Home Aktualitet Rama pritet me flamuj e me kenge ne Presheve

Rama pritet me flamuj e me kenge ne Presheve

644
0

presheve
Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka mbërritur pak para mesditës së sotme nga Beogradi në Preshevë. Gjithçka ka qenë e organizuar mirë në sheshin “Liria”, ku me qindra e mijëra qytetarë të Luginës, kishin dalë për ta pritur Ramën me flamuj kombëtarë në duar, por edhe me këngë e valle popullore para pallatit të kulturës, ku kreu i qeverisë shqiptare do të zhvillojë një takim me autoritetet vendore nga ku më pas do të mbajë edhe një fjalim.

Ndërkohë Kuvendi Komunal në Preshevë e ka shpallur Ramën “Qytetar Nderi”. Në një seancë të jashtëzakonshme të mbajtur për këtë rast, në prani të 23 këshilltarëve, kryeministri shqiptar u shpall “Qytetar Nderi” me votë unanime.

Vizita e cilësuar si historike në këtë trevë, ku nuk ka shkelur asnjë kryeministër apo president shqiptar për një vizitë zyrtare prej 102 vitesh, është shoqëruar në masa të larta sigurie.

Mësohet se do të jenë rreth 500 policë dhe punonjës të xhandarmërisë që do të kujdesen për mbarëvajjen e vizitës së Kryetarit të Qeverisë shqiptare në Luginë.

Masat e forta janë verejtur edhe në tarracat e ndërtesave pranë sheshit “Liria”, ku snajperistë ishin vendosur të pozicione të ndryshme, në gatishmëri për të reaguar në rast të ndonjë incidenti apo atentati të mundshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here