Home Aktualitet Policia hyn ne Lazarat, plagoset nje efektiv i RENEA

Policia hyn ne Lazarat, plagoset nje efektiv i RENEA

675
0

hashashGrupet kriminale të trafikantëve në Lazarat nuk kanë ndalur të shtënat, ndërsa 2 orë pas mesnatës së të hënës kanë plagosur një efektiv të Forcave Speciale të Ndërhyrjes së Fshehtë, në aksionin e bluve kundër kultivimit të lëndës narkotike në këtë fshat.

Pas breshërive të të shtënave me armë të rënda nga 26 pjetarët e një grupi kriminal të udhëhequr sipas policisë nga Gate Mahmutaj, 500 forcat speciale të cilat janë përforcuar gjatë natës edhe me 100 forca të RENEA dhe DELTA nga Tirana, kanë tentuar sërish ndërhyrjen në këtë fshat, por të shtënat e trafikantëve kanë plagosur me plumb në dorë dhe në këmbë policing e FNSH-së të Shkodrës, 32-vjeçarin S.M.

Operacioni i policisë vazhdon me postbollqe që kanë rrethuar të gjtihë fshatin, ndërsa të hënën Policia e Shtetit hyri në fshatnë kapanonin e Gate Mahmutajt ish-të dënuarit të shpallur në kërkim që dyshohet se qëndron në krye të grupit kriminal që po bën rezistencë të armatosur ndaj policisë në këtë aksion që shënon ndërhyrjen e parë në fshatin e ashtuquajtur “Republika e drogës”

Didi: Nuk tërhiqemi pa ‘shkulur’ kriminelët
Drejtori i Policisë së Shetit Artan Didi, i cili udhëheq nga Lazarati aksionin e policisë antodrogë, gjatë orëve të mbrëmjes u shpreh se Policia nuk do të tërhiqet nga aksioni në fshatin e Lazaratit pavarësisht rezistencës të pjestarëve të grupeve kriminale. “Nuk largohemi pa shkulur grupin e kriminelëve nga Lazarati”, tha në një prononcim për mediat Didi.

Didi është takuar me forcat e policisë, RENEA-s, FNSH-së dhe DELTA-s në fshatin Derviçan, ku ka lajmëruar përparimin e forcave dhe thellimin e operacionit në Lazarat. Ky aksion përbën dhe ndërhyrjen e parë të Policisë së Shtetit në këtë fshat kundër kultizimit të lëndëve narkotike.

Kryepolici tha në një prononcim për mediat se personat që kanë qëlluar me breshëri armësh të rënda ndaj forcave speciale të policisë janë identifikuar tashmë dhe sa i përket listës me 26 emrat e grupit të trafikantëve të dyshuar se udhëhiqet nga Razim Mahmutaj, kryepolici Didi tha se lista është paraprake dhe se nuk do të penalizohen të pafajshëm. Megjithatë Didi shprehu bindjen se personat që qëlluan nuk janë nga Lazarati.

Ndërsa kreu i qeverisë shqiptare Edi Rama u ka dhënë përgjigje të gjithë skeptikëve për një ndërhyrje të mundshme të Policisë së Shtetit në fshatin e Lazaratit. Aksioni i mëngjesit të kësaj të hëne i 500 forcave speciale në këtë zonë kundër kultivimit të lëndës narkotike, sipas kryeministrit Rama tregon maturinë e qeverisë, e cila nuk duhet të përkthehet në ngurim. Ashtu sikurse thotë se qytetaria nga ana e tyre nuk duhet të vlerësohet si dobësi.

“Ne themi çfarë bëjmë dhe bëjmë çfarë themi! Gabon kush quan ngurrim maturinë tonë apo dobësi qytetarinë tone”, tha Rama. Këtë qëndrim lideri i mazhorancës e shprehu në rrjetet sociale Facebook e Twitter.

Policia hyri në Lazarat mes breshërive të grupit kriminal të trafikantëve
Policia e Shtetit mes brëshërive të armëve të lëshuara nga 26 pjesëtarë të një grupi kriminal trafikantësh të kryesuar nga Gate Mahmutaj, ka arritur të hyjë pak pas mesdite në kapanonin e tij, nga ambientet e të cilit grupi kriminal qëllonte ndaj policisë.

Rreth 500 forca policie të cilat ndodhen në terren në fshatin e Lazaratit në aksionin e tyre kundërk kultivimit të lëndës narkotike, kanë gjetur në pronat e Mahmutajt, gëzhojat e armëve me të cilat u qëllua kundër Policisë si dhe 7 parcela me 10 mijë bimë narkotike kanabis sativa e 1000 kubikë, të cilët u asgjesuan.

Për të fshehur provat, Mahmutaj  tha se nuk ka lidhje me trafikun, i kishte vënë zjarrin 6 fuçive me marijuanë si dhe sasive të tjera të paketuara ose jo.

hashash11

Sipas policisë, Mahmutaj është arrestuar kohë më parë dhe është dënuar me 22 vite burgim, por një dekret i Presidentit Alfred Moisiu në vitin 2006 i ka dhënë atij lirinë me anë të faljes. Mahmutaj ishte në listën prej 62 personave që përfituan falje nga Presidenti, ku një pjesë e mirë e të burgosurve u janë falur nga tre, dy ose një vit burg nga dënimet që u janë dhënë.

Prej orëve të para të mëngjesit të kësaj të hëne Policia e Shtetit u përball me një operacion të vështirë në fshatin Lazarat, ku ndërhyrja për asgjësimin e lëndës narkotike hashash, dhe kapjen e personave me precedent penalë, hasi në rezistencën e një grupi trafikantësh me në krye Gate Mahmutaj të cilët prej orësh hapën zjarr ndaj policisë.

Në terren qëndrojnë ende 500 forca policie dhe specialistë të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, Drejtorisë së Policisë së Qarkut Gjirokastër, forcave speciale RENEA, forca të FNSH-së së Fierit, Shkodrës dhe Tiranës, si dhe të Delta Forcë në Vlorë.

Grupi prej 26 trafikantësh, pёrdorën dhe armё tё rёnda si antitank, mitroloz i rёndё e i lehtё, mortaja etj. Të shtënat e armëve të zjarrit vinin nga dy pozicione, teksa përvec magazinës ngjyrë blu në pronësi Mahmutajt, brëshëria e plumbave vinte edhe nga një banesë dy katëshe brenda të cilës, persona të paidentifikuar qëllonin në drejtim të policisë.

Me anë të një njoftimi policia njoftoi të gjithë banorët e fshatit të Lazaratit të distancohen nga kriminelët si dhe të qëndrojnë në banesat e tyre, duke i bërë thirrje të gjithë qytetarëve të tjerë të evitojnë hyrjet në Lazarat.

Kreu i komunës Lazarat, Dasho Aliko, bashkë me kryepleqtë e zonës duke marrë shkas nga situata zhvilloi një mbeledhje me personat e armatosur, por që që nuk dha rezultat, teksa të shtënat me armë zjarri vijuan sërish me intesitet të lartë. Ai shkoi në banesën e Mahmutajt për të negociuar me ta për tu vetëdorëzuar, ose në të kundërt do të ketë masa drastike nga policia.

“Jam në takim me njerëzit bashkë me Kryepleqtë e fshatrave. Qëllimi i këtij takmi është të shmangim ndërhyrjen e armatosur të policisë. Pas takimit do të jap më shumë detaje. Prioritet për ne është të bindim banorët të mos qëllojnë.” shprehet Aliko

Ndërsa të kontaktuar nga “A1 Report” drejtues të Policisë së Shtetit bëjnë me dije se operacioni nuk do të ndërpritet dhe do të vazhdojë deri në arrestimin e këtij grupi kriminal, paçka kundërshtisë së tyre duke qëlluar mbi blutë.

Një ditë më parë nga këta persona dyshohet se është qëlluar dhe ka mbetur i plagosur një 45-vjeçar nga fshati Lazarat, ndërsa prej 48 orësh operacioni vazhdon pa ndërprerje.

Lazarat, gjithçka ndodhi ne superaksionin antikanabis qe shenon nderhyrjen e pare te policise ne “Republiken e droges”..16 Qershor

hashash1Nderhyrja e policisë në kapanonin e Mahmutajt
Në vijim të komunikimeve të mëparshme mbi ecurinë e plan operacionit të ndërmarrë nga strukturat e Policisë së së Shtetit në fshatin Lazarat për asgjesimin e sipërfaqeve të kultivuara me bimë narkotike dhe veprimeve të kryera për kapjen e personave, të cilët qëlluan me armë strukturat e policisë, në sajë të masave të ndërmarra rreth orës 12:30 forcat e policisë kanë mbërritur në objektivin e përcaktuar në kapanonet e objektet e shtetasit Gate Mahmutaj.

Gjatë ndërhyrjes ndaj forcave të policisë është qëlluar me armë zjarri, duke rrezikuar jetën e këtyre forcave, por falë ndërhyrjes profesionale u arrit të vihen nën kontroll të plotë objektet e sipërpërmendura, si dhe sipërfaqja e kultivuar me kanabis sativa.

Nga veprimet e kryera në këto objekte pronë e shtetasit Gate Mahmutaj, si dhe në tokën në administrim të tij u gjetën, u fiksuan dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale sasi të konsiderueshme të gëzhojave të kalibrave të ndryshme, që janë përdorur gjatë sulimit ndaj forcave të Policisë

Gjithashtu u gjetën dhe asgjesuan:
7 parcela me 10 mijë bimë narkotike kanabis sativa, që varionin nga 50 cm-1 metër lartësi
1000 fidanë kubikë të gatshëm për kultvim në kapanon.

Po ashtu u konstatuan, duke u djegur 6 fuçi me marijuanë, të cilave ua kishte vënë zjarrin vetë i dyshuari, me qëllim eleminimin e provës, si dhe sasi të tjera lëndë narkotike të konsiderueshme të pa paketuara (rifugio).

Strukturat e Policisë do të vijojnë veprimet për kapjen e personave, të cilët kanë sulmuar me armë forcat e policisë, të zhvendosur tashmë në brendësi të territorit të fshatit, si dhe për identifikimin dhe asgjesimin e sipërfaqeve të tjera të kultivuara me kanabis sativa.

(Video/ Ja “përleshjet” me arme mes policisë dhe trafikantëve të Lazaratit )

Ora 15:15 Prençi: S’ka negociata me kriminelët, policia të marrë kontrollin
Drejtori i Emergjencave Civile Shemsi Prençi në lidhje telefonike për A1 Report ka folur rreth operacionit të policisë në Lazarat duke folur nëse do të ketë apo jo negociata me trafikantët e bllokuar në Lazarat ai u shpreh se nuk duhet lejuar askush të qëllojë mbi policinë.

“Nuk mund të qajnë nënat e policëve. Këtë fat duhet ta kenë njerëz të tjerë. Nuk do lejohet askush të qëllojë mbi policinë.” shprehet Prençi

Gjatë lidhjes telefonike Prençi ka deklaruar se personalisht është kundër negociatave me ta duke theksuar se “negociatat do ta bëjnë vetëm negociatorët e grupeve speciale pasi kemi te bëjmë me kundërvajtje ndaj forcave të policisë.”

Drejtori i Emergjencave Civile, Prençi ka folur edhe për sulmin që është kryer ndaj stafit të A1 Report, duke thënë: “Grupet kriminale e kane mbajtur te izoluar atë fshat dhe tani që janë në momentet e tyre te fundit, tentojnë të hakmerren edhe ndaj mediave”

Lidhur me operacionin, Prençi saktësoi se territori i Lazaratit është patrulluar edhe më parë nga Toka dhe nga ajri, por prej 10 vitesh nuk është operuar në këtë mënyrë.

Forca speciale janë të vendosura te mos largohen më nga Lazarati deri në çarmatimin e tij

Ora 14:45 Policia: Banorë distancohuni nga kriminelët, mos dilni nga banesa
Prej dy ditësh Policia e Shtetit ka ndërmarrë një operacion të gjerë në zonën e Lazaratit në Gjirokastër ndaj disa personave të armatosur të cilët kanë qëlluar me armë ndaj uniformave blu. Në kuadër të këtij aksioni, Ministria e Punëve të Brendshme dhe Policia e Shtetit u bëjnë thirrje të gjithë banorëve të fshatit Lazarat, të distancohen nga elementët kriminalë që janë duke u konfrontuar me armë me policinë dhe për arsye sigurie, të evitojnë daljen nga banesat e tyre. Të gjithë qytetarët e tjerë, të evitojnë plotësisht hyrjen për në fshatin Lazarat deri në një njoftim të dytë zyrtar të policisë.

Personat, emrat e të cilëve janë listuar nga policia si të dyshuar për goditjen me armë ndaj forcave të policisë dhe që pretendojnë se nuk kanë lidhje me këtë ngjarje, të drejtohen në Komisariatin me të afërt për të dhënë dëshmitë dhe sqarimet e tyre.

Banorët e zonave përreth fshatit Lazarat këshillohen të bëjnë kujdes me lëvizjen jashtë banesave të tyre, deri në përfundim të këtij operacioni policor. Shërbimet e Policisë së Shtetit janë në gadishmëri të plotë për t’u ardhur në ndihmë në çdo kohë, të gjithë qytetarëve që do të kenë nevojë.

Ora 14:20 Banorët e Lazaratit: Kriminelët para drejtësisë, nuk kanë lidhje me banorët
Një nga banorët e fshatit të Lazaratit Qazo Dalani, duke folur për A1 Report, tha se edhe pse situata është e rënduar ndërsa theksoi se grupi i trafikantëve që ka qëlluar ndaj policisë është strehuar në Lazarat dhe se nuk kanë lidhje me vetë banorët e fshatit.

Ai theksoi ndër të tjera se policia po qëndron korrekte dhe se kërkon që kjo maskaradë siç e cilësoi ai të marrë fund.

“Situata mbetet e tensionuar në fshatin tonë, dhe aq më keq këtu ka persona në kërkim që strehohen këtu. Deri tani që po flasim, policia ka qëndruar korrekte, dhe ne duam që kjo maskaradë të marrë fund siç i ka lezet një populli Evropian. Këta të strehuar kriminelë përfitojnë nga populli ynë i thjeshtë dhe që nuk kanë asnjë lidhje me veprat e tyre kriminale. Po ka të shtëna armësh, por policia është sjellë mjaft mirë. I bëj thirrje edhe një herë që kjo maskaradë të marrë fund dhe ky grup mercenarësh të vihet para drejtësisë.” shprehet Qazo Dalani një nga banorët e Lazaratit

Ora 12:50 Policia futet në banesën e Mahmutajt, ngushtohet rrezja e kërkimit
Forcat e policisë kanë arritur të futën në kapanonin e shtëpisë së Gate Mahmutajt nga ku 26 trafikantët e armatosur rëndë po qëllonin në drejtim të forcave blu. Mësohet se trafikantët kanë arritur të largohen nga banesa e Mahmutajt duke u zhvendosur në një banesë tjetër.

Ndërkaq policia ka arritur të zbulojë në këtë banesë drogë dhe municione, ndërsa banesa është vënë nën kontrollin e policisë duke zvogëluar rrezen kërkimit për 26 trafikantët. Ndërkaq po vijon puna për kapjen e trafikantëve.

Ora 12: 15 Dasho Aliko negocion me Mahmutajn e trafikantët
Kryetari i Komunës Dasho Aliko është futur në banesën e Razip Mahmutajt në tentativën për të negociuar me ta për të ndaluar sulmin dhe të shtënat e tyre drejt policisë.

Mësohet se kryekomunari Aliko është në banesën e Mahmutajt dhe kërkon të bindë 30 trafikantët dhe vetë Mahmutajn të dorëzohet dhe të ndalë sulmet ndaj efektivëve blu, në të kundërt sipas policisë ndaj tyre do të ketë masa drastike.

Kryetari i Komunës Lazarat Dasho Aliko tha për A1 Report se është në një takim me banorët e Lazaratit dhe Kryepleqtë e fshatrave për të shmangur ndërhyrjen e amratosur të policisë.

“Jam në takim me njerëzit bashkë me Kryepleqtë e fshatrave. Qëllimi i këtij takmi është të shmangim ndërhyrjen e armatosur të policisë. Pas takimit do të jap më shumë detaje. Prioritet për ne është të bindim banorët të mos qëllojnë.” shprehet Aliko

Ndërkohë 26 personat të drejtuar nga Razip Mahmutaj janë të armatosur rëndë dhe me kapuçë për të mos u identifikuar nga snajperat. Që prej nisjes së aksionit të policisë në fshatin e Lazaratit ata i janë kundërpërgjigjur me të shtëna armësh nga banesa e Mahmutajt ku ndodhen të strehuar.

policia me logo
kontroll policor
(Në foto: Aksione të policisë në kontrollin e çdo automjeti përgjatë Lazarati) Foto të tjera

Njoftimi i policisë për aksionin në Lazarat
Strukturat e Policisё sё Shtetit nё kuadёr tё masave tё marra pёr identifikimin e asgjesimin e sipёrfaqeve tё kultivuara me bimё narkotike, prej disa ditёsh kanё ndёrmarrё njё operacion nё shkallё tё gjёrё nё fshatin Lazarat pёr asgjesimin e njё sipёrfaqe tё identifikuar tё kultivuar me kanabis sativa.

Gjatё veprimeve tё ndёrmarra nga strukturat e Policisё sё Shtetit nё kuadёr tё kёtij operacioni nga njё grup personash tё identifikuar ёshtё qёlluar me armё zjarri nё drejtim tё forcave tё policisё, ku si pasojё e tё shtёnave kundёr kёtyre forcave, mbeti i plagosur dhe njё 45 vjeҫar, banor i fshatit Lazarat.

Strukturat e Policisё sё Shtetit, pёrkatёsisht forca tё Drejtorisё sё Policisё sё Qarkut Gjirokastёr tё mbёshtetura dhe nga forcat speciale RENEA dhe forcat e Ndёrhyrjes sё Shpejtё po vijojnё veprimet, me qёllim asgjesimin e sipёrfaqes sё identifikuar tё kultivuar me bimё nakotike kanabis sativa dhe kapjen e personave qё qёlluan nё drejtim tё forcave tё policisё, disa banorё tё fshatit dhe disa nga zona tё tjera.

Nё drejtim tё forcave pjesёmarrёse nё operacion prej mbrёmjes sё djeshme po vijon tё qёllohet me armё zjarri nga ky grup personash, duke pёrdorur dhe armё tё rёnda si antitank, mitroloz i rёndё e i lehtё, mortaja etj.

Nga vepiemt e ndёrmarra ёshtё identifikuar vendi, prej nga ky grup personash po qёllon me armё zjarri, ku janё lokalizuar nё banesёn e shtetasit Gate Mahmutaj, person me precedentё kriminalё, i arrestuar nga forcat RENEA, i dёnuar me vendim gjykate dhe i falur mё pas nga Presidenti i Republikёs.

Nga strukturat e Policisё sё Shtetit nё kuadёr tё kёtij operacioni po bashkёpunohet me Prokurorinё e rrethit.

Po ashtu ёshtё kёrkuar bashkёpunimi i pushtetit lokal dhe i banorёve tё fshatit Lazarat, qё tё distancohen nga ky grup personash dhe tё japin kontributin e tyre nё drejtim tё kapjes sё kёtyre personave.

Policia e Shtetit po vijon me masat e ndёrmarra nё kuadёr tё kёtij operacioni. – See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/policia-hyn-n–lazarat-trafikant-t-plagosin-pas-mesnate-nj–polic-220343.html#sthash.raHDcuu9.dpuf

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here