Home Aktualitet Ne 1976 une zbulova Ebola, tani i frikesohem nje tragjedie te...

Ne 1976 une zbulova Ebola, tani i frikesohem nje tragjedie te paimagjinueshme

597
0

Peter PiotPeter Piot ishte nje zbulues ne lab ne Antewerp kur nje pilot I solli atij nje moster gjaku nga nje murgeshe Belge e cila ishte semurur ne menyre misterioze ne Zaire.

Profesor Piot, si një shkencëtar i ri në Antwerp, ju jeni pjesë e ekipit që zbuloi virusin Ebola në vitin 1976. Si ndodhi?
Nuk me kujtohet saktësisht. Ne nje dite shtatori, një pilot nga Sabena Airlines na solli një termus me shkëlqim blu dhe një letër nga një mjek në Kinshasë në atë që atëherë ishte Zaire. Në termus, shkroi ai, ka pasur një mostër gjaku nga një murgeshë belge e cila kohët e fundit ishte sëmurur nga një sëmundje misterioze në Yambuku, një fshat të largët në pjesën veriore të vendit. Ai na pyeti për të testuar mostrën për ethet e verdha.

Këto ditë, Ebola mund të studiohet vetëm në laboratore të sigurisë se larte . Si e keni mbrojtur veten atëherë?
Ne nuk kishim asnjë ide se sa e rrezikshme ishte virusi. Dhe nuk ka pasur laboratorë të sigurisë se larte në Belgjikë. Ne vetëm kishim veshur mantelet tona te laboratorit,te bardhë dhe me doreza mbrojtëse. Kur ne hapem termusin, brenda kishte akull te shkrirë në masë të madhe dhe copeza xhami te thyer. Ne filluam shqyrtimin e gjakut për patogjene, duke përdorur metodat që ishin standarde në atë kohë.

Por ethet e virusit te verdhë me sa duket nuk kishin të bënin me sëmundjen e murgeshes.
Jo. Dhe teste për ethet Lassa dhe tifo ishin po negative. Cila, atëherë, mund të jetë? Shpresat tona ishin të varura nga të qenurit në gjendje për të izoluar virusin nga mostra. Për ta bërë këtë, ne e injektuam atë në minj dhe kafshë të tjera laboratorike. Nuk pame asgje te ndodhte për disa ditë. Ne menduam se ndoshta patogjeni ishin dëmtuar nga ngrirja e pamjaftueshme në termus. Por një nga nje kafshët me pas filluan të vdesin. Filluam të kuptojmë se kampioni përmbante diçka mjaft vdekjeprurëse.

Por ju e vazhduat?
Mostra të tjera nga murgesha, e cili kishte vdekur, arriten nga Kinshasa. Kur ne ishim ne gjendje për të filluar shqyrtimin e virusit vetem nën mikroskopin elektronik, Organizata Botërore e Shëndetësisë na udhëzoi për të dërguar të gjitha mostra tona në një laborator të sigurisë së lartë në Angli. Por shefi im në atë kohë kishte nevojë për punën tonë qe te perfundonte, pa marrë parasysh çfarë. Ai mori një enë të vogël që përmban material virus për të shqyrtuar atë, por dora e tij u lëkund dhe ajo ra mbi këmbën e një kolegu. Mendimi im i vetëm ishte: “Oh, dreq!” Ne menjëherë dezinfektuam çdo gjë, dhe për fat të mirë kolegu ynë ishte i veshur me këpucë të trasha lëkure. Asgjë nuk ndodhi te asnje prej nesh.

Në fund, keni qenë në gjendje të krijoni një imazh të virusit duke përdorur mikroskopin elektronik.
Po, dhe mendimi ynë i parë ishte: “Çfarë dreqin është kjo?” Virusi që ne kishim shpenzuar aq shumë kohë në kërkim ishte shumë i madh, shumë i gjatë dhe ne forme krimbi. Ai nuk kishte ngjashmëri me ethet e verdha. Përkundrazi, ai dukej si virusi jashtëzakonisht I rrezikshem i Marburg, i cili si Ebola, shkakton ethe hemorragjike. Në vitet 1960 virusi vrau disa punëtorë laboratori në Marburg, Gjermani.

ebola

Ju kishit frikë në atë moment?
Nuk dija pothuajse asgjë për virusin Marburg në atë kohë. Kur unë u flas nxënësve te mi për këtë sot, ata mendojnë se unë ndoshta vij nga Epoka e Gurit. Por unë në fakt kisha për të shkuar deri në bibliotekë dhe te shikoja atë në një atlas të Virologjisë. Ishin Qendrat amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve të cilat përcaktuan pak kohe më vonë se nuk ishte virusi Marburg, por një lidhje, virus i panjohur. Ne kishim mësuar ndërkohë që qindra njerëz I ishin nënshtruar tashmë virusit në Yambuku dhe zonat rreth tij.

Disa ditë më vonë, ju ishit një nga shkencëtarët e parë qe shkoi në Zaire.
Po. Murgesha e cila kishte vdekur dhe motrat e shokët e saj ishin të gjithë nga Belgjika. Në Yambuku, i cili kishte qenë pjesë e Kongos Belge, ata operonin ne një spital të vogël të misionit. Kur qeveria belge vendosi të dërgojë dikë, unë dola vullnetar menjëherë. Unë kam qenë 27 vjec dhe u ndjeva pak si heroi im I fëmijërisë, Tintin. Dhe unë duhet të pranoj, unë isha I dehur nga mundësia për të gjetur diçka krejtësisht të re.

A ka pasur ndonjë vend për frikë, ose të paktën per shqetësim ?
Sigurisht ishte e qartë për ne se kishim te benim me një nga sëmundjet më vdekjeprurëse infektive që bota kishte parë ndonjëherë – dhe ne nuk kishim asnjë ide se ajo ishte transmetuar përmes lëngjeve trupore! Gjithashtu mund të kene qenë edhe mushkonjat. Ne kishim veshur kostume mbrojtëse dhe doreza latex dhe unë madje kisha huazuar një palë syze motorri për të mbuluar sytë e mi. Por në nxehtesine e xhungles ishte e pamundur për të përdorur maskat e gazit që kishim blerë në Kinshasë. Edhe kështu, pacientët Ebola qe unë trajtoja ishin ndoshta po aq të tronditur nga pamja ime ashtu si ata ishin në lidhje me vuajtjet e tyre intensive. Kam marrë gjak nga rreth 10 prej këtyre pacientëve. Unë kam qenë më I shqetësuar në lidhje me cpimin aksidentalisht te vetes me gjilpërë dhe infektimin në këtë mënyrë.

Por ju me sa duket arritet të shmangnit infektimin.

E pra, në një pikë unë të vërtetë pata një temperaturë të lartë, dhimbje koke dhe diarre …

… E ngjashme me simptomat Ebola?

Pikërisht. Unë menjëherë mendova: “Dreqin, kjo është ajo!” Por pastaj unë u përpoqa për të mbajtur te ftohtin tim. Dija se simptomat qe kisha mund të ishin nga diçka krejtësisht e ndryshme dhe e padëmshme. Dhe me të vërtetë do të ishte budallallëk të kaloje dy javë në çadrën e tmerrshme te izolimit që ishte ngritur për ne shkencëtarët për rastin më të keq. Kështu që unë qëndrova vetëm në dhomën time dhe prisja. Sigurisht, unë nuk fjeta gjume , por për fat të mirë unë fillova te ndjehesha më mirë të nesërmen. Ajo ishte vetëm një infeksion gastrointestinal. Në fakt, kjo është gjëja më e mirë që mund të ndodhë në jetën tuaj: ju e shikoni vdekjen në sy, por I mbijetoni. Ajo ndryshoi tërë qenien time, tërë opinionin tim për jetën në atë kohë.

ebola-virus

Ju keni qenë edhe ai që i dha virusit emrin e saj. Pse Ebola?
Në atë ditë ekipi ynë u ul së bashku në fund të natës – ne gjithashtu kishim pasur një çift pijesh –dhe ishim duke diskutuar çështjen. Ne definitivisht nuk donim të emeronim patogjenin e ri “virus Yambuku”, sepse kjo do të kishte damkosur vendin përgjithmonë. Aty ishte një hartë e varur në mur dhe kreu i ekipit tonë amerikan sugjeroi te kërkonim lumin më të afërt dhe ti jepnim virusit emrin e tij. Ishte lumi Ebola. Pra, nga rreth tre ose katër e mëngjesit ne kishim gjetur një emër. Por harta ishte i vogël dhe e pasaktë. Ne mësuam më vonë se lumi më i afërt ishte në fakt një tjetër. Por Ebola është një emër i bukur,apo jo?

Në fund, ju zbuluat se murgeshat belge kishin përhapur padashur virusin. Si ka ndodhur kjo ?
Në spitalin e tyre ato u jepnin rregullisht grave shtatzëna vitaminë me injeksione duke perdorur gjilpera te pasterilizuara. Duke bërë kështu, ato infektuan shumë gra të reja në Yambuku me virusin. Ne u treguam murgeshave në lidhje me gabimin e tmerrshme që ato kishin bërë, por kur shikoj prapa unë do të them se ne ishim shumë të kujdesshëm në zgjedhjen e fjalëve. Klinikat që nuk arritën të respektojnë këtë dhe rregulla të tjera të higjienës funksionuan si katalizatorë në të gjitha shpërthimet shtesë te Ebola. Ata në mënyrë drastike përshpejtuan përhapjen e virusit apo e bëri përhapjen te mundshme në vendin e parë. Edhe në shpërthimin e tanishëm Ebola në Afrikën perëndimore, spitalet për fat të keq kane luajtur këtë rol te turpshme në fillim.

Pas Yambuku, ju kaluat 30 vitet e ardhshme të jetës suaj profesionale të përkushtuar për luftën kundër Aids. Por tani Ebola ka arritur deri tek ju. Shkencëtarët amerikanë kanë frikë se qindra e mijëra njerëz në fund të fundit do të mund të infektohen. Ishte një epidemi e tillë e pritur ?

Jo, jo në të gjitha. Përkundrazi, gjithmonë kam menduar se Ebola, në krahasim me AIDS apo malaria, nuk paraqet shumë një problemi për shkak se shpërthimet ishin gjithmonë të shkurtër dhe lokale. Rreth qershor, u bë e qartë për mua se ketu shte diçka krejtësisht e ndryshme në lidhje me këtë shpërthim. Në rreth të njëjtën kohë, organizata ndihma Médecins Sans Frontières dha alarmin. Ne flemishet u perpoqem te ishim me pak joemocional, por ajo ishte në atë pike saqë unë fillova te shqetesohem vertete..

Pse OBSH ka reaguar kaq vonë?
Nga njëra anë, kjo ishte për shkak se zyra e tyre ne rajonin Afrikan nuk ka stafin me njerëzit më të aftë, por të emëruar me politikë. Dhe selia në Gjenevë ka pësuar shkurtime të mëdha buxhetore që ishin rënë dakord nga shtetet anëtare.Departamenti për ethe hemorragjike dhe përgjegjës për menaxhimin e emergjencave epidemike ishin goditur rëndë. Por, që nga gushti OBSH ka rifituar një rol udhëheqës.

Nuk është në fakt një procedurë e mirë-krijuar për kufizimin e shpërthimit Ebola: izolimin e të infektuarve dhe vëzhgimin nga afër te atyre që kishin kontakt me ta. Si mund një katastrofë e tillë si kjo që ne jemi tani duke parë të ndodhë?

Unë mendoj se kjo është ajo që njerëzit e quajnë një stuhi e përsosur: kur çdo rrethanë e individit është pak më keq se normale dhe ata pastaj kombinohen për të krijuar një katastrofë. Dhe ne këtë epidemi ka pasur shumë faktorë që kanë qenë të pafavorshme qe nga fillimi. Disa nga vendet e përfshira ishin ato te sapodala nga luftërat e tmerrshme civile, shumë nga mjekët e tyre kishin ikur dhe sistemet e tyre të kujdesit shëndetësor ishte shembur. Në të gjithe Liberine, për shembull, kane qenë vetëm 51 mjekë në 2010, dhe shumë prej tyre kanë vdekur nga Ebola.

Fakti se shpërthimi ka filluar në rajon kufitar shume të populluar në mes të Guinesë, Sierra Leone dhe Liberi …

… gjithashtu ka kontribuar në katastrofë. Për shkak se njerëzit ketu janë shumë të lëvizshme, ishte shumë më e vështirë se zakonisht për të gjetur ata që kishin pasur kontakt me njerëzit e infektuar. Për shkak se të vdekurit në këtë rajon ishin varrosur tradicionalisht në qytetet dhe fshatrat që kanë lindur, ketu kishte shume kufoma me Ebola ngjitese qe udhëtonin mbrapa dhe me radhë të gjithë kufijve në kamioncina dhe taksi. Rezultati ishte se epidemia kishte rene ne sy në vende të ndryshme.

Për herë të parë në historinë e saj, virusi gjithashtu I arriti metropoleve të tilla si Monrovia dhe Freetown. Ështëkjo gjëja më e keqe që mund të ndodhë?

Në qytetet e mëdha – sidomos në lagjet e varfëra kaotike – është praktikisht e pamundur për të gjetur ata që kishin kontakt me pacientët, pa marrë parasysh sa e madhe ishte përpjekja. Kjo është arsyeja pse unë jam aq i shqetësuar në lidhje me Nigerine. Vendi është shtëpi për mega-qytete si Lagos dhe Port Harcourt, dhe në qoftë se virusi Ebola jeton atje dhe fillon të përhapet, ajo do të ishte një katastrofë e paimagjinueshme.

A e kemi humbur plotësisht kontrollin e epidemisë?
Unë kam qenë gjithmonë optimist dhe mendoj se ne tani nuk kemi zgjidhje tjetër përveçse të provojme çdo gjë, me të vërtetë çdo gjë. Është mirë se Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të tjera janë me në fund te gatshme për të ndihmuar. Por Gjermania apo edhe Belgjika, për shembull, duhet të bëjë shumë më tepër. Dhe kjo duhet të jetë e qartë për të gjithë ne: Kjo nuk është me vetëm një epidemi . Kjo është një katastrofë humanitare. Ne nuk na nevojitet me vetëm nje personel kujdeses, por edhe ekspertët logjistikë, kamionë, xhipa dhe produkte ushqimore. Një epidemi e tillë mund të destabilizojë rajone të tëra. Unë vetëm mund të shpresoj se do të jemi në gjendje për të marrë atë nën kontroll. Unë me të vërtetë kurrë nuk mendoje se ajo mund të marrë kete te keqe.

Çfarë mund të bëhet me të vërtetë në një situatë kur dikush mund të infektohen në rrugë dhe, si në Monrovia, edhe taksitë te jenë ndotura?
Kemi nevojë urgjente për të dalë me strategji të reja. Aktualisht, ndihmësit nuk janë më në gjendje të kujdesen për të gjithë pacientët në qendrat e trajtimit. Pra kujdestarët duhet të mësojnë anëtarët e familjes të cilët ofrojnë kujdes për pacientët sesi të mbrojne veten nga infeksioni në masën e mundshme.Puna e ketij on-site edukative është aktualisht sfida më e madhe. Sierra Leone eksperimentoi me një shtetrrethim tre-ditor në përpjekje për të paktën hapjen e kurbës se infeksionit me pak. Në fillim mendova: “Kjo është krejtësisht e çmendur.” Por tani unë pyes veten, “pse jo?” Të paktën, për aq kohë sa këto masa nuk janë imponuar me fuqi ushtarake.

Shteterrethim tre ditore tingëllon pak dëshpëruares.
Po, kjo është më tepër mesjetare. Por çfarë mund të bëni? Edhe në vitin 2014, ne vështirë se ka ndonjë mënyrë për të luftuar këtë virus.

A mendoni se ne mund të përballemi me fillimet e një epidemie?
Ketu ka me siguri do te kete pacientë me Ebola nga Afrika që vijnë tek ne në shpresën e marrjes së trajtimit. Ata mund edhe të infektojnë disa njerëz këtu të cilët pastaj mund të vdesin . Por, një shpërthim në Evropë apo Amerikën e Veriut duhet vënë shpejt nën kontroll. Unë jam shumë i shqetësuar në lidhje me shumë njerëz nga India që punojnë në tregti apo industri në Afrikën Perëndimore. Ajo do të marrë vetëm një prej tyre për t’u infektuar, të udhëtojë për në Indi për të vizituar të afërmit gjatë periudhës së inkubacionit të virusit-së, dhe më pas, kur ai bëhet i sëmurë, shkojnë në një spital publik atje. Mjekët dhe infermieret në Indi, gjithashtu, shpesh nuk veshin doreza mbrojtëse. Ata menjëherë do të infektohen dhe përhapin virusin.

Virusi është vazhdimisht ne ndryshim te përbërjes se tij gjenetike. Sa më shumë njerëz të cilët infektohen, aq më e madhe behet mundësia që ajo të shndrrohet …

… E cila mund të shpejtojë përhapjen e saj. Po, se me të vërtetë është skenar apokaliptik. Njerëzit janë në të vërtetë vetëm një strehues aksidentale për virusin, dhe jo një e mirë. Nga perspektiva e një virusi, ajo nuk është e dëshirueshme për strehuesit e tij, brenda të cilit patogjeni shpreson të shumohet, të vdese në mënyrë të shpejtë. Do të ishte shumë më mirë për virusin të na lejojë për të qëndruar gjallë më gjatë.

Mundet virusi papritmas te ndryshoje veten e vetë ne menyre te tillë që ajo te mund të përhapet nëpërmjet ajrit?

Ashtu si fruthi, doni te thoni ? Për fat të mirë kjo është jashtëzakonisht e vështirë. Por një mutacion që do të lejojë pacientët Ebola të jetojne disa javë më shume është e mundur dhe do të jetë e dobishme për virusin. Por kjo do të lejojë pacientët Ebola të infektojnë me shumë, shumë më shumë njerëz se sa është aktualisht ceshtja.

Por ky është vetëm spekulime, apo jo ?
Sigurisht. Por kjo është vetëm një nga shumë mënyrat e mundshme se se virusi mund të ndryshojë për të përhapur veten shumë lehtë. Dhe është e qartë se virusi është I ndryshueshem.

Ju dhe dy kolegët e shkruat një pjesë për Wall Street Journa duke mbështet testimin e drogës eksperimentale. A mendoni se kjo mund të jetë zgjidhja?
Pacientët ndoshta do të mund të trajtohen më shpejt me serum të gjakut nga të mbijetuarit Ebola, edhe pse kjo do të jetë jashtëzakonisht e vështirë duke pasur parasysh kushtet kaotike lokale. Ne kemi nevojë për të gjetur tani në qoftë se këto metoda, ose në qoftë se droga eksperimentale si ZMapp, do te ndihmojë me të vërtetë . Por ne duhet patjetër te mos mbështetmi tërësisht në trajtime të reja. Për shumicën e njerëzve, ato do të vijnë shumë vonë në këtë epidemi. Por në qoftë se ato ndihmojnë, ata duhet të jenë në dispozicion për të shpërthimit të ardhshëm.

Unë shpresoj se jo ne kete rast. Por kush e di? Ndoshta.
Në Zaire gjatë asaj shpërthimit të parë, një spital me higjiene te varfer ishte përgjegjëse për përhapjen e sëmundjes. Sot pothuajse e njëjta gjë po ndodh. A kshte Louis Pasteur të drejtë kur ka thënë: “Janë mikrobet ato që do të kenë fjalën e fundit”?

Natyrisht, ne jemi ne një rrugë të gjatë larg nga deklarimi I fitores mbi bakteret dhe viruset. HIV është ende këtu; vetëm në Londër, pesë burra homoseksual infektohen çdo ditë. Një numër në rritje i bakterit po bëhen rezistente ndaj antibiotikëve. Dhe unë ende mund të shohe pacientët Ebola në Yambuku, se si ata vdesin në kasollet e tyre dhe ne nuk mund të bëjë asgjë përveçse ti leme të vdesin. Në parim, është ende e njëjtë dhe sot. Kjo është shumë e dëshpëruese. Por ajo gjithashtu me siguron mua një motivim të fortë për të bërë diçka. Unë e dua jetën. Kjo është arsyeja pse unë jam duke bërë gjithçka mundem për të bindur fuqishem këtë botë që më në fund të dërgojne ndihmë të mjaftueshme për Afrikën Perëndimore. Tani!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here