Home Aktualitet Moratoriumi i pyjeve, hyn zyrtarisht ne fuqi ligji

Moratoriumi i pyjeve, hyn zyrtarisht ne fuqi ligji

503
0

14552784681454682333dru-me-preZyrtarisht, hyn sot në fuqi moratoriumi 10-vjeçar i pyjeve, pas botimit në Fletoren Zyrtare. Sipas këtij moratoriumi nuk do të lejohet më shfyrtëzimi i lëndës drusore, me përjashtim të rasteve për dru zjarri.

Ministri i Mjedisit, Lefter Koka e ka quajtur një vendim historik që do të ndryshojë të ardhmen e pyjeve. Ai ka kërkuar përfshirjen e qytetarëve për zbatimin e moratoriumit.

Prej ditës së sotme ndalohet ushtrimi i veprimtarisë së shfrytëzimit të lëndës drusore në fondin pyjor publik/privat në të vendin. Gjithashtu, ndalohet eksporti i lëndës së drurit të papërpunuar, lëndës së ndërtimit, drurëve të zjarrit si dhe i qymyrit të drurit.

Kundravajtjet administrative do të gjobiten në vlerën 5 milionë lekë.

Previous articleOSHEE, ne 2015 u arketuan 65.7 mld leke
Next articleNishani do te takohet te dielen me John Kerry-n

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here