Home Kosova Maqedonasit formojnë parti në Kosovë

Maqedonasit formojnë parti në Kosovë

604
0

Partia Demokratike e Maqedonasve është partia e parë e politike e maqedonasve në Kosovë. Lajmi për formimin e kësaj partie është dhënë nga kryetari i Lidhjes së Maqedonasve të konfeksionit islam Ismail Bojda për gazetën “Utrinski Vesnik”.

Sipas tij në janar të 2012-ës pritet që institucionet përkatëse të bëjnë edhe zyrtarizimin e partisë dhe Partia Demokratike Maqedonase të fillojë aktivitetin e saj në Kosovë.

“Prishtina zyrtare ka pranuar pakicën kroate e cila numëron 400 persona në Kosovë, atë malazeze 550 dhe presim të njëjtën të bëjë edhe me Partinë maqedonase komunitet i cili numëron rreth 3.000 persona kryesisht në kufirin Kosovë-Maqedoni” ka theksuar Bojda.

Ismail Bojda shpreson që partia e re të fitojë të paktën një mandat në parlamentin e Kosovës ndërsa testin e parë politik do të ketë gjatë zgjedhjeve presidenciale gjatë vitit të ardhshëm në Kosovë, transmetojnë mediat kosovare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here