Home Bukuria Lekura, si te kujdesemi

Lekura, si te kujdesemi

807
0

lekuraLekura eshte organi me i madh i trupit tone por edhe shpeshere pershtypja e pare qe ne krijojme per dike. Eshte shume e rendesishme qe ne te kujdesemi dhe te “degjojme” lekuren tone. • Nje diete e shendeteshme e pasur me fibra dhe proteina eshte shume e rendesishme per nje fytyre te mire hidratuar. • Marrja me teprice e sheqernave mund te coje ne bllokim te poreve duke krijuar keshtu nje fytyre te yndyrshme dhe me pore . • Gjumi eshte nje faktor tjeter i rendesishem ne kujdesin e lekures. Nje gjume i qete (6-8 ore) i jep fytyres vitalitet. Nese ne nuk fleme mjaftueshem trupi cliron hormonin e stresit ose ndryshe kortizonin i cili mund te shkaktoje inflamacione ne lekure, gjumi i paplote pershpejton edhe procesin e plakjes. • Rendesi te madhe ne kujdesin e lekures ka dhe menyra e pastrimit te saj. Duhet te konsultohemi gjithmone me nje specialiste per te perdorur nje produkt qe i pershtatet pH te fytyres sone ne menyre qe te mos kemi nje fytyre te thate e pa jete.

Previous articleAknet mund te shkaktojne probleme ne tru
Next articleVaji i kokosit dhe mrekullite e tij

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here