Home Sport Lacio i thote lamatumire Championsit, kualifikohen Malmo, Astana, Makabi dhe Bate

Lacio i thote lamatumire Championsit, kualifikohen Malmo, Astana, Makabi dhe Bate

616
0

Lazio's goalkeeper from Albania Etrit Berisha (C,R) vies for the ball during the UEFA Champions League playoff football match between Bayer Leverkusen and SS Lazio, in Leverkusen, western Germany, on August 26, 2015.  AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ

Ka përfunduar aventura e Lacios në Ligën e Kampionëve, pas disfatës 3-0 në transfertë ndaj Leverkusenit.
Italianët kishin fituar 1-0 në ndeshjen e parë, ku portieri kuqezi ishte deciziv, mirëpo në ndeshjen e kthimit, Berisha s’mund të bënte më asgjë.

Golat e Çanalogusë, Admir Mehmedit dhe Ballarabit i mjaftuan Leverkusenit që të merrte fitoren dhe kualifikimin për në fazën e grupeve.

Kujtojmë se Admir Mehmeti është futbollist shqiptar nga Gostivari, por që luan për përfaqësuesen e Zvicrës.

Tripleta e Runit çon në fazën e grupeve Junajtid
Mançester Junajtid ka mposhtur 4-0 në transfertë Klub Bryzh, duke kaluar më tej në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve.

Kanë qenë golat e Runit dhe Herrerës që i mjaftuan “Djajve” për të kaluar më tej. Madje, sulmuesi anglez shënoi tre gola.

Sportingu i Lisbonës befasohet nga CSKA-ja e Moskës
Sportingu i Lisbonës ka marrë një humbje shokuese në transfertë 3-1 nga rusët e CSKA-së së Moskës, duke u eliminuar kështu nga Liga e Kampionëve.

Dy golat e Doumbias dhe ai i Musas i mjaftuan CSKA-së për ta përmbysur Sportingun, që ishte në avantazh me golin e Guitierrezit.

Partizani i Beogradit fiton, por eliminohet
Partizani i Beogradit ka fituar 2-1 ndaj BATE Borisovit, por është eliminuar falë golit të pësuar në fushën e vet.

BATE Borisov fitoi në ndeshjen e parë 1-0, ndërsa arriti që të shënonte Staseviçin në Beograd. Ndaj, autogoli i Zhavnershikut dhe goli Saponjiç nuk e shpëtuan Partizanin.


Kazakët e Astanas eliminojnë APOEL-in e Nikosias

Barazimi 1-1 në Nikosia i ka dhënë kualifikimin Astanës, duke u bërë skuadra e parë nga Kazakistani që hyn në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve. Ndeshja e parë përfundoi 1-0 në favor të Astanës.

 

Vazot

Club
Route Last in Years** 2014/15*** Best****
Pot 1
Barcelona Holders 2014/15 20 Winners Winners x 5
Chelsea Champions, England 2014/15 14 Round of 16 Winners x 1
Bayern München Champions, Germany 2014/15 19 Semi-finals Winners x 5
Juventus Champions, Italy 2014/15 16 Runners-up Winners x 2
Benfica Champions, Portugal 2014/15 11 Group stage Winners x 2
Paris Saint-Germain Champions, France 2014/15 8 Quarter-finals Semi-finals
FC Zenit Champions, Russia 2014/15 6 UEL, quarter-finals* Round of 16
PSV Eindhoven Champions, Netherlands 2008/09 14 UEL, round of 32 Winners x 1
Pot 2
Real Madrid Second place, Spain 2014/15 20 Semi-finals Winners x 10
Atlético Madrid Third place, Spain 2014/15 6 Quarter-finals Runners-up
FC Porto Runners-up, Portugal 2014/15 20 Quarter-finals Winners x 2
Arsenal Third place, England 2014/15 18 Round of 16 Runners-up
Manchester United Fourth place, England 2014/15 20 N/A Winners x 3
Valencia Fourth place, Spain 2012/13 9 N/A Runners-up
Bayer Leverkusen Fourth place, Germany 2014/15 10 Round of 16 Runners-up
Manchester City Runners-up, England 2014/15 5 Round of 16 Round of 16
Pot 3
Shakhtar Donetsk Runners-up, Ukraine 2014/15 10 Round of 16 Quarter-finals
Sevilla UEL, winners 2009/10  3 UEL, winners Quarter-finals
Olympique Lyonnais Runners-up, France 2011/12 13 UEL, play-off Semi-finals
Dynamo Kyiv Champions, Ukraine 2012/13 15 UEL, quarter-finals Semi-finals
Olympiacos Champions, Greece 2014/15 17 UEL, round of 32* Quarter-finals
CSKA Moskva Runners-up, Russia 2014/15 9 Group stage Quarter-finals
Galatasaray Champions, Turkey 2014/15 14 Group stage Semi-finals
AS Roma Runners-up, Italy 2014/15 9 UEL, round of 16* Runners-up
Pot 4
BATE Borisov Champions, Belarus 2014/15 5 Group stage Group stage
Borussia Mönchengladbach Third place, Germany N/A 1 UEL, round of 32 Runners-up
Wolfsburg Runners-up, Germany 2009/10 2 UEL, quarter-finals Group stage
Dinamo Zagreb Champions, Croatia 2012/13 5 3qr/UEL group stage Group stage
Maccabi Tel-Aviv Champions, Israel 2004/05 2 3qr/UEL play-off Group stage
Gent Champions, Belgium N/A 1 N/A 3qr
Malmö Champions, Sweden 2014/15 2 Group stage Runners-up
Astana Champions, Kazakhstan N/A 1 UEL, play-off N/A

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here