Home Kosova Kuvajti njeh pavarësinë e Kosovës

Kuvajti njeh pavarësinë e Kosovës

601
0

Shteti i Kuvajtit bëhet vendi i 85 i cili ka njohur pavarësinë e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia e lajmeve kuvajtiane, Kuna e cila thekson se së shpejti mes Kuvajtit dhe Kosovës do të nisë edhe shkëmbimi i përfaqësuesve diplomatikë në nivel ambasadorësh.
Ministri shtetëror për marrëdhënie me kabinetin, Ali Al-Rashed, sipas agjencisë Kuna, tha se qeveria e njeh zyrtarisht Kosovën pas udhëzimeve të marra nga Lartmadhëria e Tij, Amir Sheikh Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, dhe do të bëhet shkëmbimi i përfaqësuesve diplomatikë në nivel ambasadorësh.
“Gjatë takimit të kabinetit, Lartmadhëria e Tij, kryeministri Sheikh Nasser Mohammad Al-Sabah, i dha detyrën ministrit të jashtëm që t` marrë masat e duhura për forcimin e marrëdhënieve me Kosovën”, tha Al-Rashed, raporton agjencia Kuna.

Bregu i Fildishtë është shteti i fundit që e ka njohur Republikën e Kosovës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here