Home Rajoni Ivanov leter Trampit: Denoni platformen e Tiranes

Ivanov leter Trampit: Denoni platformen e Tiranes

762
0

Presidenti Gjorgje Ivanov dje përmes një letre që i ka drejtuar edhe presidentit amerikan Donald Tramp ka theksuar se nuk heq dorë nga vendimi për të mos i dhënë mandatin për Qeverinë, liderit të LSDM, Zoran Zaev dhe se ai ka thënë se bashkësia ndërkombëtare duhet të dënojë platformën shqiptare, e cila sipas Ivanovit është përgatitur nga Tirana zyrtare.

Por pas disa orëve ka mbërritur përgjigja e administrates amerikane, përmes Departamentit të Shtetit. Zv/ndihmës sekretari shtetëror i SHBA-së për çështje evropiane e euroaziatike, Hojt Brajan Li ka theksuar se SHBA është e interesuar për stabilitet dhe prosperitet të rajonit të Ballkanit, duke përfshirë Maqedoninë.

Ai ka ftuar gjitha palët në Maqedoni të jenë të gatshëm në kompromis dhe të formohet qeveri e re paszgjedhore.

“Sinqerisht shpresoj se presidenti maqedonas do t’u mundësojë deputetëve që shprehën dëshirë për këtëdhe partitë që ata përfaqësojnë, të formojë qeveri sa më shpejtë, pasi Maqedonisë i nevojitet qeveri që do të vazhdojë dhe kryejë proceset e filluara në kuadër të procesit paraqasës të BE-së”, ka thënë Ji. (INA)

Previous articleItalia kerkon mbylljen perfundimisht te gjithe call – centerave ne Shqiperi
Next articleSdo ta besoni sa e ka rrogen Izmir Smajlaj, kampioni i Europes

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here