Home Aktualitet Kukes, semundja e “Gjuhes Blu” prek bagetite e ketij qarku

Kukes, semundja e “Gjuhes Blu” prek bagetite e ketij qarku

371
0

deletttKUKES– Sëmundja e “gjuhës blu” gjen terren edhe në Qarkun e Kukësit, teksa blegtorët e fshatrave Surroj, Kalimash, Golaj dhe Tropojë, kanë lajmëruar për prezencën e virusit të “gjuhës blu” edhe në bagëtitë e këtij qarku.

Ekspertët të Drejtorisë së Bujqësisë kanë ushtruar kontrollet në terren ku janë marrë kampione gjaku nga bagëtitë e sëmura dhe janë dërguar 120 kampionë në laboratorin në Tiranë, nga të cilët vetëm 36 prej tyre kanë rezultuar pozitive.

Sakaq drejtuesit e bujqësisë i bëjnë apel blegtorëve që ushqimin e bagëtive të prekura nga ky virus mos ta konsumojnë, dhe bagëtitë e ngordhura t’i groposin.

Previous articleKorçe, vritet me thikë 19 vjeçari. Shkak, vjelja e molleve
Next articleElementet e reja te sigurise qe do shtohen ne dokumentet biometrike

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here