Home Aktualitet Kryeministri le Presidentin ne mes te detit

Kryeministri le Presidentin ne mes te detit

579
0

Fundi i mandatit presidencial për Bamir Topin ka qënë plot me surpriza aspak të këndshme dhe që i kanë kaluar limitet me të cilat mund të përballet një kryetar shteti në kohë paqeje.

Kështu, ndërkohë që Presidenti në detyrë Topi qëndronte në mes të detit në tragetin e prishur pa asnjë ndihmë nga qeveria, në Tiranë, nga selia kryeministrore është bërë i ditur vendimi i marrë në mbledhjen e javës së kaluar të qeverisë për ndryshimin e ceremonialit të shtetit që parasheh dhe dorëzimin e detyrës së Presidentit, në përfundim të mandatit.

Gazeta “Shqiptarja.com”mëson ekskluzivisht se janë prekur pikërisht pikat që kanë të bëjnë me këtë ceremonial të dorëzimit të detyrës nga Presidenti në detyrë Topi tek Presidenti i ri i zgjedhur Bujar Nishani, i cili pritet të hyjë në selinë presidenciale në ushtrim të detyrave të tij kushtetuese më 24 korrik, vetëm pas pak ditësh.

Mësohet se në ceremonialin e shtetit i është hequr fjala e lamtumirës kreut në detyrë të shtetit, dhe zhvendos ceremoninë e marrjes së detyrës nga Nishani nga Pallati i Brigadave në Presidencë, si dhe heq parakalimin e Topit dhe pasardhësit të tij përpara truprojeve të nderit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here