Home Aktualitet James Blunt: Kam shmangur Luftën e Tretë Botërore në Kosovë

James Blunt: Kam shmangur Luftën e Tretë Botërore në Kosovë

606
0

Dihej se këngëtari James Blunt, autori i këngës “You are beautiful” dhe shumë hiteve të tjera, ka qenë ushtar për një kohë të gjatë në Forcat e Armatosura të Britanisë së Madhe. E mbante kitarën të varur në tankun që militonte. Ajo që nuk dihet është fakti se këngëtari ka evituar nisjen e Luftës së Tretë Botërore.Këtë e ka shpallur vetë këngëtari britanik në një intervistë të “Sunday Times”. Në qershor të vitit 1999, Blunt ishte komandat i një njësie të trupave të Aleancës në Prishtinë për të shkatërruar mbetjet e fundit të ish-Jugosllavisë. Komandanti i Forcave të Nato-s, Uesly Clark, i tha atij të ishte në gatishmëri në zonën e aeroportit të qytetit si një nga zonat strategjike. Por në aeroport ishte një njësi me 200 trupa rusë të cilët ishin nga pala serbe, të cilët kundërshtuan largimin nga aeroporti duke drejtuar armët ndaj forcave të NATO-s. Gjenerali Clark urdhëron në radio, thotë Blunt në rrëfimin e tij: përsëris, merreni aeroportin dhe shkatërroni ushtarët rusë. Këngëtari i bindur se pasojat do të ishin fatale, nuk pranoi ti bindej urdhrit. Menjëherë pas kësaj, për fat të mirë pas aktit të mos bindjes, ai mori një tjetër kundër-urdhër në radio nga gjenerali britanik Mike Jackson, shefi i forcave britanike, i cili në mënyrë kategorike ndaloi sulmin ndaj rusëve duke thënë: unë nuk dua që ushtarët e mi të marrin përgjegjësinë e nisjes së Luftës së Tretë Botërore. Mbase një ekzagjerim, pasi NATO kishte mundësi që t’i shkatërronte forcat ruse prej 200 ushtarësh në konfliktin mes Serbisë dhe shqiptarëve të Kosovës. Por diçka serioze do të dilte mes perëndimit dhe Rusisë. Vështirë ta mendosh se ky është këngëtari i cili ka kënduar këngën “You are Beautiful”.

Blunt rikthehet me album të ri pas tri vitesh
Pas tri vjetësh mungesë, i cilësuari si psikolog i femrave numër 1, këngëtari James Blunt kthehet sërish me një album. Të premten del në treg albumi i tij i ri “Njëfarë brenge“(“Some kind of trouble“). Kënga e këtij albumi “Rezisto për gjithë natën“ (“Stay the night“) ndodhet tashmë në vendin e katërt të Hitparadës gjermane. Muzika e Bluntit në albumin e ri është bërë më energjike, në dallim nga melankolia dhe reflektimet e mëparshme.I pyetur për atë që ka mësuar nga Kosova, gjatë kohës kur shërbeu si ushtar, e se në ç’masë e kanë ndikuar përjetimet e kohës si ushtar në Kosovë krijimtarinë e tij dhe albumin e ri, James Blunt përgjigjet: “Të shohësh njerëz në luftë është një përvojë mizore. Mëson se ata u përngjajnë më shumë kafshëve se sa mendon. Përjetimet e mia unë i kam përpunuar më vonë në disa këngë. Për shembull në “No Bravery” (“Jo trimëri”) më albumin tim të parë ose në “Same mistake” (“I njëjti gabim”) dhe në këngën “I Really Ëant You” (“Unë dua vërtet të jem me ty”), në diskun tim të dytë. Por nga koha ime si ushtar tashmë kanë kaluar tetë vjet. Unë jam i gëzuar që ndërkohë kam parë kaq shumë gjera të tjera dhe kam mbledhur përvoja të reja”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here